SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uroczystości pogrzebowe kard. Franciszka Macharskiego
Na placu przed Katedrą na Wawelu obyła się w piątek msza św. pogrzebowa kard. Franciszka Macharskiego. W uroczystości wzięły udział najwyższe władze państwowe: prezydent Andrzej Duda z Małżonką, premier Beata Szydło, arcybiskupi i biskupi, a także najbliższa rodzona zmarłego i tłumy wiernych.

Na wieku trumny kard. Macharskiego wyłożony został Ewangeliarz oraz infuła biskupia – znak urzędu pasterskiego, a oprócz tego także kielich i patenę mszalną oraz stułę. Mszy św. pogrzebowej przewodniczy następca Macharskiego na tronie metropolity krakowskiego, kard. Stanisław Dziwisz.

Na rozpoczęcie mszy pogrzebowej został odczytany telegram od papieża Franciszka. "Jezu, ufam Tobie - to biskupie zawołanie było dewizą jego życia i pasterskiej posługi” - napisał papież podkreślając służbę kardynała w niełatwych politycznie czasach.

Trumna z ciałem kard. Franciszka Macharskiego została złożona w krypcie biskupów krakowskich, która znajduje się pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu. B. metropolita krakowski spoczął obok swego wielkiego poprzednika księcia kard. Adama Sapiehy.

Kard. Franciszek Macharski, były metropolita krakowski, zmarł we wtorek w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. Miał 89 lat.

Data dodania artykułu: 2016-08-05
Autor artykułu: prezydent.pl
stat4u