SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jedyne osiągnięcie obecnego prezydenta - to płacenie za "in vitro"! - wywiad z radnym Krzysztofem Janusem
W Częstochowie są afery, jak prawie w każdym większym mieście po rządach koalicji PO+PSL.-rozmawiał Andrzej Ficek

AF-Od kiedy działa Pan społecznie?

KJ-Po studiach w Krakowie (ukończyłem Wydział Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH) w 1978 r. wróciłem do Częstochowy i włączyłem się natychmiast w życie społeczne i polityczne. W 1980 r. założyłem NSZZ "Solidarność" w Zakładzie Budowy Maszyn, który wchodził w skład Kombinatu Budowy Maszyn "Częstochowa". - (największy zakład pracy po hucie - wtedy B.Bieruta- dzisiaj huta Częstochowa, KBM- 7,5 tys.Huta 13,5 tys. pracowników)

Zostałem wybrany pierwszym przewodniczącym Komisji Zakładowej ZBM i pierwszym zastępcą Przewodniczącego Komisji Międzyzakładowej całego KBM "Częstochowa". Nie byłem internowany, komuniści zabrali mnie z pracy i zamknęli w "trójkącie milicji w Częstochowie" dopiero 2 lutego 1982 r. (Matki Boskiej Gromnicznej).

Byłem radnym miasta Częstochowa I i II kadencji (1994 - 1998), członkiem prezydium Sejmiku Samorządowego Woj. Częstochowskiego I kadencji i dyrektorem biura Sejmiku. W 1998 r. startowałem do rady miasta z Komitetu "Ojczyzna" Jana Olszewskiego, ale wtedy mandatu nie uzyskałem.

W 2010 r. z listy PiS-u zrobiłem drugi wynik, ale mandat był tylko jeden. W 2014 r. zdobyłem mandat z listy PiS uzyskując 1055 głosów.

AF-Jest Pan radnym obecnej kadencji. Jaki jest rozkład sił w RM Częstochowy?

KJ- Rozkład mandatów w Radzie Miasta w Częstochowie po wyborach 2014 r. PiS - 10 SLD - 9 PO - 5 ugrupowanie "Mieszkańcy Częstochowy" - 4 razem 10+9+5+4=28

Jedna osoba odeszła z PO i jedna z PiS-u, a zatem PiS ma 9 mandatów w 28-osobowej Radzie Miasta Częstochowy. PiS jest w opozycji do prezydenta miasta Częstochowy (SLD), który ma koalicję z PO i poparcie MC.

AF-Jest pan w opozycji a jednak został Pan przewodniczącym Komisji Rewizyjnej. W jaki sposób to się udało?

KJ- Jestem przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Częstochowy. Przewodniczącego jak i całą Komisję Rewizyjną wybiera cała Rada Miasta. W 7-mio osobowej Kom. Rewizyjnej rozkład mandatów jest następujący:

SLD - 2
PO - 2
MC - 1
PiS - 2

a zatem SLD+PO ma większość i przegłosuje wszystko, co zechce ! Dzisiaj po 1,5 roku działalności tej Rady Miasta wiem, że SLD + PO po raz drugi nie wybrało by mnie na przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Te partie mają mnie dosyć.

AF-Jako przewodniczący KR musi Pan patrzyć władzy na ręce. Czy w Częstochowie są jakieś afery?

KJ-W Częstochowie są afery, jak prawie w każdym większym mieście po rządach koalicji PO+PSL.
Jako członek komisji d/s wyboru ławników znalazłem wiele podrobionych (fałszywych) podpisów poparcia kandydatów na ławnika. Zawiadomiłem Prokuraturę Rejonową w Częstochowie. Po wielu miesiącach Sąd na wniosek Prokuratury sprawę umorzył, dowodząc nieprawnie /moim zdaniem/, że ja nie jestem w tym wypadku stroną postępowania.
Napisałem zatem pismo do Pana Ministra Sprawiedliwości, i po miesiącu efekt był taki, że Prokuratura dopiero wtedy wszczęła postępowanie i zabrała oryginały dokumentów z Rady Miasta do analizy i sprawdzenia ! Sprawa wygląda jak kabaret: Sąd sprawę umarza, Rada Miasta wybiera Komisję d/s zniszczenia akt kandydatów na ławników /mnie też wybrano do takiej komisji niszczenia akt/, akta mają być niszczone, a tu nagle akta zabiera Policja na rozkaz Prokuratury i nie ma co niszczyć, a jest na to uchwała Rady Miasta !

Nie mam informacji w jakim stadium badania jest sprawa ławników w Częstochowie, ale nie mam najmniejszych wątpliwości, że wiele podpisów jest podrobionych. Jeden z dziennikarzy częstochowskich powiedział mi tak: cytuję- panie Krzysztofie, mogę się z panem założyć o każde pieniądze, że sprawa zostanie zamieciona pod dywan, bo w przeciwnym wypadku wszystkie wyroki sądowe są nieważne, - resztę sobie pan sam dopowie .

Inna sprawa to np. dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie - prominentny działacz SLD, kandydat do Sejmu, został prawomocnie skazany za przyjęcie korzyści majątkowych ( wyrok sądu).

Pytałem publicznie na Sesji Rady Miasta o tę sprawę ? Po kilku miesiącach dopiero lewicowy prezydent miasta odwołał swojego partyjnego kolegę z funkcji dyrektora !
Z kolei dyrektor Pogotowia-radny SLD - na polecenie prezydenta Matyjaszczyka przygotował procedurę płacenia za in vitro z kasy miasta Częstochowy. Lekarz ginekolog przyznał publicznie, że zrobił to na polecenie prezydenta Matyjaszczyka .

Był też taki radny w poprzedniej kadencji z SLD , obecnie członek Rady Społecznej Pogotowia Ratunkowego, który przedstawiał fikcyjne faktury w Urzędzie Miasta, /gdzie rządzi prezydent z SLD/. I ten radny otrzymywał dosyć dużą kasę publiczną.

Remont jednej z ulic miasta; przetarg wygrywa firma, która za 1 mln. złotych więcej niż inne zrobi ten remont, - ale wcześniej o jeden miesiąc ! Finał jest taki, że ta firma zrobiła ten remont o miesiąc później, a kasę dostała 1 mln złotych większą !
Było publiczne pytanie do prezydenta : "Czy nie szkoda panu tego miliona złotych"? Odpowiedź: "Szkoda" !

Podobnych spraw jest dużo więcej.

AF-Jak ocenia Pan obecnego prezydenta Częstochowy którego korzenie tkwią jednak w SLD?

KJ-. Prezydenta miasta oceniam negatywnie. Moim zdaniem ten prezydent następnych wyborów już nie wygra, prezydent nie rządzi miastem, tylko kiepsko administruje.

W budżecie na 2015 r. Rada Miasta uchwaliła kasę na inwestycje - 16,3 %, - wykonanie - 15 % ! Na 2016 r. prezydent założył w budżecie na inwestycje - 13 % ! Dla porównania Rzeszów miał na 2015 rok 40 % na inwestycje, a na 2016 r. założył 29% !

Dwóch zastępców prezydenta pisemnie zapewniło mnie, że podczas Dożynek Jasnogórskich aleja Sienkiewicza będzie wolna od wystawców ciągników rolniczych, kombajnów, dealerów samochodów ciężarowych i osobowych i postoju wszelkich pojazdów.
Ponieważ tak się nie stało, - wezwałem Policję przedstawiając pismo prezydenta miasta . Okazało się, że organizator związany z PSL-em ma pisemną zgodę Dyrektora Zarządu Dróg Miejskich na zajęcie al. Sienkiewicza. / ta aleja pomiędzy parkami w Częstochowie przed Jasną Górą /
Podczas Sesji Rady Miasta nazwałem publicznie tych dwóch zastępców prezydenta "kłamcami", ponieważ mam pisemne dowody na ich kłamstwo. Spłynęło to po nich jak "woda po kaczce".

Częstochowa jest 13 miastem w Polsce, a w rankingach /różnych/ zajmuje miejsce od 30-go do 60 -tego.
Częstochowa się wyludnia, kiedyś było 265 000 mieszkańców, a dzisiaj jest niewiele ponad 200 000.
Młodzi ludzie stąd uciekają, moim zdaniem Częstochowa potrzebuje gospodarza, którego nigdy nie miała a nie fircyka !

Jedyne osiągnięcie obecnego prezydenta - to płacenie za "in vitro"! W moim otoczeniu słynne jest / podobno prawdziwe/ zawołanie prezydenta Częstochowy: " Inwestorze, studencie i inne niebożę, - przybywaj, do in vitro dołożę " ! Prezydent Częstochowy płaci też za lekcje islamu ! Jest to jego dar na 1050-lecie CHRZTU POLSKI !

Jan III Sobieski w grobie się przewraca !

Data dodania artykułu: 2016-08-08
Autor artykułu: Andrzej Ficek
stat4u