SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Opole zacznie kształcić lekarzy!
Będzie kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim. 10 sierpnia stosowny dokument podpisał w Sali im. Karola Musioła w ratuszu wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wydarzenie otwiera drogę do tego, aby już w 2017 roku wśród opolskich żaków byli przyszli lekarze.

Historyczna chwila

– To historyczna chwila. Jako historyk nie mam co do tego wątpliwości – mówił podczas uroczystości prof. Stanisław S. Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego. Dziękował przy tej okazji wicepremierowi, który specjalnie przyjechał do stolicy regionu, aby podpisać ten dokument.

Wszyscy razem

– To docenienie naszej jedności w staraniach o ważne sprawy dla miasta i regionu – mówił przewodniczący Rady Miasta Opola, Marcin Ociepa. – Obecność premiera w Opolu to dowód docenienia tego, że w toku starań o kierunek lekarski samorządowcy, naukowcy, lekarze, politycy byli razem – dodał.

Miasto będzie wspierać dalej

Na bardzo szerokie zaangażowanie środowiska akademickiego i samorządowego uwagę zwracał natomiast sam wicepremier Jarosław Gowin. – To ogromny sukces Uniwersytetu Opolskiego i całej społeczności regionu opolskiego. Wiem, że jest wola samorządu województwa do przekazania uniwersytetowi Wojewódzkiego Centrum Medycznego. Wiem, że ze strony władz miasta jest wola wspierania kierunku – mówił wicepremier. Aby kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim mógł zafunkcjonować potrzeba 40 mln zł. Miasto Opole wsparło już finansowo projekt na etapie przygotowania dokumentacji. Gotowe jest do przekazania kolejnych pieniędzy w wysokości 1 mln złotych.

Prezydent Wiśniewski: „wykorzystamy potencjał Opola”

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślał natomiast, że środowe wydarzenie jest jednym z dwóch historycznych w nadchodzącym, jubileuszowym dla Opola roku. Na 800-lecie swojego istnienia miasto rozrośnie się i zyska niezwykle ważny kierunek na uczelni wyższej. – Chcielibyśmy pokazać, że 800 lat to wielkie zobowiązanie, ale też, że potrafimy te 800 lat wykorzystać. Mądrość bowiem polega na tym, aby potrafić wykorzystać potencjał, jaki tkwi w Opolu – podkreślał prezydent.

60 żaków na początek

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w przyszłym roku na kierunku lekarskim opolskiego uniwersytetu naukę rozpocznie 60 żaków.

Data dodania artykułu: 2016-08-11
Autor artykułu: www.opole.pl
stat4u