SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Serce elektrowni trafi do Opola
Do Elektrowni Opole trafi nowy generator, który zostanie zamontowany w jej nowym bloku. Drugi – bliźniaczo podobny trafi na Opolszczyznę już za kilka miesięcy. W uroczystym przekazaniu generatora z Zakładu Generatorów we Wrocławiu (GE Power) udział wzięli między innymi Sekretarz Stanu Ministerstwa Rozwoju - Jerzy Kwieciński, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Energii Andrzej Piotrowski oraz Wicewojewoda Opolski - Violetta Porowska.

Waży 426 ton, ma w sobie 123 km przewodów miedzianych i aż 300 ton blachy magnetycznej. Mowa o generatorze, który 18 sierpnia został uroczyście przekazany na potrzeby bloku nr 5 – nowej inwestycji PGE GiEK S.A. Elektrownia Opole. – Dzięki tej inwestycji sprawność Elektrowni Opole zwiększy się prawie o 50 procent. To będą standardy międzynarodowe – przekonywał Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju. Violetta Porowska, wicewojewoda opolski zwróciła uwagę na moc wytwarzanej energii przez nowy generator. – To prawie jeden Gigawat. Taka moc wystarczyłaby do chociażby zasilenia energetycznego małego państwa, jak np. Macedonii – zauważa.

Na torach będzie bezpiecznie

Generator do bloku nr 5 Elektrowni Opole dotrze, najprawdopodobniej, już w najbliższy poniedziałek, tj. 22 sierpnia. Jego podróż do stolicy naszego województwa potrwa kilka dni, a to za sprawą rodzaju transportu. Generator ma prawie 15 metrów wysokości i jest głęboki na ponad 4 metry. Do Opola trafi pociągiem. Jednak, jak zapowiadają przedstawiciele kolei, transport nie będzie kolidował z połączeniami pasażerskimi.

Zakończenie budowy bloku nr 5 planowane jest jeszcze w 2018 r. Nieco później, bo w pierwszym kwartale 2019 r., sfinalizowana będzie budowa bloku nr 6, który – jeszcze w tym roku – także zostanie wyposażony w „serce” elektrowni.

Dzięki inwestycji opolska elektrownia znajdzie się wśród najważniejszych dostawców prądu w Europie.

Data dodania artykułu: 2016-08-23
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u