SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kto ratuje jedno życie…
Niewielki medal, a na nim cytat z Talmudu „Kto ratuje jedno życie, to tak, jakby ratował cały świat”. I nazwiska tych, o których trzeba pamiętać. Tak wygląda odznaczenie wręczane bohaterom, którzy w czasie II wojny światowej ocalili Żydów przed Holokaustem.

Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane nie-Żydom. Oprócz medalu i dyplomu wyróżnieni otrzymują honorowe obywatelstwo państwa Izrael oraz przywilej wpisania ich nazwisk na Murze Sprawiedliwych w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Na całym świecie wyróżniono już 26 120 ludzi, z czego 6 620 to Polacy. Teraz do zaszczytnego grona dołączyły mieszkające w Łodzi rodziny Walerii i Marcina Świetlików oraz Heleny i Stanisława Podrzyckich.

Wręczenie medali odbyło się w łódzkim Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Spadkobiercy Sprawiedliwych odebrali wyróżnienia z rąk ambasador Izraela Anny Azari. Uroczystość została zorganizowana dokładnie w 72. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto.

Waleriai Marcin Świetlikowie mieszkali we wsi Sietesz leżącej w województwie podkarpackim. W czasie II wojny światowej dali schronienie Fajdze Rozenblut. W imieniu nieżyjących już dziadków medal odebrała ich najmłodsza wnuczka Dorota Janiszewska, nauczycielka historii, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego, która przez kilka lat szukała dokumentów potwierdzających bohaterstwo swoich przodków. – Jestem bardzo dumna. To dla mnie bezcenna pamiątka i dowód na to, jacy byli moi dziadkowie – mówiła wzruszona Dorota Janiszewska.

Drugi medal odebrały Roksana Dejmanowska-Zemko i jej córka Slobodanka – spadkobierczynie Stanisława i Heleny Podrzyckich, którzy uratowali m.in. małą Bronię Kapilman. Helena Podrzycka wyprowadziła dziewczynkę z koneckiego getta tuż przed jego likwidacją. Gdy dotarła z dzieckiem do domu, zastała tam dziewięciu innych Żydów. Bronia ukrywała się jeszcze u innych rodzin i w klasztorze w Kielcach. Ocalała jako jedyna z całej rodziny.

– Upamiętnianie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to nasza największa misja – mówiła Anna Azari, ambasador Izraela. – To smutne, że niektórzy otrzymują medale tak późno, po śmierci. Mam nadzieję, że to nie koniec, że wciąż będą znajdować się ludzie, których będziemy mogli uhonorować.

Joanna Podolska-Płocka, dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zwróciła uwagę, że bycie Sprawiedliwym dotyczy nie tylko wojny. – Wszędzie i w każdym czasie są ludzie którzy potrzebują pomocy. Pokazywanie dobra jest konieczne zawsze, gdy triumfuje zło.

Data dodania artykułu: 2016-09-02
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u