SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Starym Grodkowie uczczono pamięć żołnierzy kpt. Henryka Flame, ps. "Bartek"
7 września 1946 roku w baraku lotniska w Starym Grodkowie funkcjonariusze UB zamordowali 30 żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame ps. Bartek. W 70 rocznicę tych tragicznych wydarzeń odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy "Bartka", w których uczestniczył Adrian Czubak, wojewoda opolski.

Licznie przybyłe rodziny ofiar, a także przedstawiciele władz i organizacji patriotycznych oraz mieszkańcy gminy Skoroszyce mogli uczestniczyć w Mszy Świętej prowadzonej przez ks. prałata Władysława Nowobilskiego. Po mszy wypuszczono symbolicznie do lotu 30 gołębi i odczytano apel poległych oraz oddano salwy honorowe.

Adrian Czubak, wojewoda opolski odczytał list Prezydenta RP z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów na polanie, na której zginęli żołnierze. Uczestniczący w obchodach Łukasz Golec odegrał na trąbce "Ciszę".

Rodzinom i przedstawicielom miejscowości, z których pochodzili zamordowani, przekazana została ziemia z miejsca, gdzie w marcu br. znaleziono szczątki ofiar.

Data dodania artykułu: 2016-09-07
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u