SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,KONCERT POLSKO-JAPOŃSKI CHÓRÓW MŁODZIEŻOWYCH
W poniedziałek 5 września odbył się w Oratorium Marianum, w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego niezwykły, polsko-japoński koncert Chórów Młodzieżowych

Każdego roku chóry z Japonii odwiedzają Europejskie Stolice Kultury i we współpracy z lokalną młodzieżą prezentują tradycyjne japońskie pieśni ludowe, przy okazji zapoznając się także z miejscowym repertuarem.

Gościem honorowym koncertu był Takeshi Uchiyamada, Prezes Toyota Motor Corporation, który w tym roku pełni również funkcję Prezesa Fundacji EU-Japan Fest Japan Committtee. Pan Uchiyamada zwiedził we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza wraz z Rynkiem, Ostrów Tumski, w była również wizyta w Hali Stulecia, Ogrodzie Japońskim oraz Pawilonie Czterech Kopuł.

- Od wielu lat wspieramy międzynarodowe działania muzyczne. W tym roku przybrały one formę koncertów młodzieżowych we Wrocławiu i San Sebastian - mówi Takeshi Uchiyamada, prezes Toyota Motor Corporation. Zorganizowanie koncertów chórów młodzieżowych w obu Europejskich Stolicach Kultury możliwe było dzięki współpracy ludzi muzyki z Japonii i obu miast-gospodarzy, którym zależy na przyszłości młodzieży oraz samej muzyki. Międzynarodowe wymiany muzyczne doprowadziły na przestrzeni lat do pokonania różnic rasowych, religijnych i etnicznych - jak wiadomo, muzyka łączy serca. Mamy głęboką nadzieję, że solidarność, która wyłania się dzięki tym działaniom, będzie trwać w przyszłości i rozprzestrzeniać się po świecie - dodaje Prezes Fundacji EU-Japan Fest.

Na koncercie wystąpiły: założony w 1959 roku, młodzieżowy chór Little Phoenix, wielokrotnie nagradzany żeński Chór Sanjo OG oraz założony przez Andrzeja Kosendiaka, Dyrektora Narodowego Forum Muzyki, Chłopięcy Chór NFM.

- Działania związane z polsko-japońskim koncertem pokazują jak chcielibyśmy postrzegać przyszłą kulturalną współpracę międzynarodową. Celem ESK Wrocław 2016 i naszych japońskich partnerów jest doprowadzenie do wymiany na płaszczyźnie kultury pomiędzy ludźmi z różnych zakątków świata - wierzymy, że taka współpraca pobudza i inspiruje zarówno artystów jak i odbiorców sztuki - mówi Krzysztof Maj, Dyrektor Generalny Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Nasza wspólna praca z EU-Japan Fest w sposób zdecydowany pokazuje sens istnienia idei Europejskiej Stolicy Kultury, idei skupionej na szeroko pojętym wymiarze międzynarodowym – dodaje..

Organizatorami wydarzenia było Miasto Wrocław, Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 oraz EU-Japan Fest Japan Committee.

EU-Japan Fest i Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 współpracuje już od czterech lat z Fundacją EU-Japan Fest. Kilkunastu artystów i kuratorów z Polski miało możliwość wyjechać na pobyt studyjny do Japonii. W styczniu gościliśmy japońskich artystów i kuratorów podczas wystaw w ramach Triennale Rysunku przygotowanego przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wystawa japońskich twórców była także ważnym elementem projektu ECO Expanded City przygotowanego przez Wro Art Center. W ramach Międzynarodowego Festiwalu TIFF możemy oglądać prace japońskich twórców w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Już 20 października wystąpi w Narodowym Forum Muzyki Tokijska Orkiestra Symfoniczna, która to zajmuję się przede wszystkim propagowaniem muzyki najnowszej, a także wykonywaniem muzyki do filmów i gier komputerowych. Również tegoroczna edycja Jazztopadu będzie skupiona na jazzie wykonywanym przez japońskich muzyków.

Data dodania artykułu: 2016-09-07
Autor artykułu: UM Wrocław
stat4u