SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB
NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze zaprasza na uroczystości poświęcone "Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944 - 1956". Organizatorem już po raz piąty jest Oddział IPN w Warszawie.

Centralnym punktem uroczystości będzie msza św., o celebrowanie której został poproszony J. E. Ks. Biskup Marek Solarczyk. Nabożeństwo zostanie odprawione 13 września 2016 r. (wtorek) o godz. 18.00 w Bazylice Katedralnej św. Floriana i św. Michała Archanioła, przy ul. Floriańskiej 3 w Warszawie.

Po mszy w miejscach praskich katowni NKWD i UB zostaną złożone kwiaty. W uroczystości wezmą udział: przedstawiciele środowisk kombatanckich, grupa historyczna „Zgrupowanie Radosław”, harcerze, młodzież oraz mieszkańcy Warszawy.

14 września br. przypada 72 rocznica wkroczenia na Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego. Od tego dnia, gdy po drugiej stronie Wisły rozgrywał się dramat Powstania, tu na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów. Chcielibyśmy aby ten dzień, podobnie jak 1 sierpnia, stał się trwałym symbolem niekończącej się walki w imię hasła „BÓG, HONOR, OJCZYZNA”. Z tych powodów Oddział IPN w Warszawie już po raz piąty organizuje uroczystości poświęcone „Pamięci ofiar zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1956”.

Data dodania artykułu: 2016-09-13
Autor artykułu: www.solidarnosc.org.pl
stat4u