SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Uczeń z Olsztyna na wymianie w Stanach Zjednoczonych
Może być przygodą życia, ale i szansą poznania świata. Jan Dołkowski z V Liceum Ogólnokształcącego przez rok będzie uczyć się za oceanem. Każdy, kto miał styczność z V LO w Olsztynie nie ma wątpliwości - to wyjątkowa szkoła. Doskonałym przykładem na to są podopieczni placówki noszącej imię Wspólnej Europy.

Swoją cegiełkę do takiego postrzegania szkoły dołożył właśnie Jan Dołkowski. Uczeń drugiej klasy jest uczestnikiem długoterminowej wymiany młodzieży, którą organizuje Klub Rotary. Przy tej okazji wyjechał na rok do Hudson High School w Stanie Ohio.

Do projektu zostały zakwalifikowane trzy kraje - poza Polską to Finlandia i Korea Południowa. Przy tej okazji w olsztyńskiej placówce gościła ekipa filmowa z Los Angeles. Filmowcy będą towarzyszyć uczestnikom przez cały czas trwania wymiany. Porównają amerykański system edukacyjny z systemami państw uczestników,, pokażą ich szkoły, poznają różne środowiska, będą śledzić losy młodzieży.

- Zaprezentowałyśmy ekipie filmowej naszą szkołę, opowiedziałyśmy o najciekawszych inicjatywach i zaprosiłyśmy na lekcję języka polskiego - opowiada dyrektor Anna Struk. - Amerykańskim gościom spodobało się u nas i wyrazili chęć dalszej współpracy.

Przy okazji tej samej wymiany do Polski przyjechała Rachel Wilcox z Florydy, która zamieszkała z mamą Janka. Warto dodać, że Jan Dołkowski nie jest jedynym uczeniem V LO, który korzystał z możliwości nauki w innym kraju. W poprzednim roku na wymianę wyjechali Natalia i Mateusz Sowińscy. Mateusz mieszkał w USA, a Natalia w Kanadzie.

Data dodania artykułu: 2016-09-16
Autor artykułu: UM Olsztyn
stat4u