SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dzień Sybiraka w Katowicach
W Katowicach miały dzisiaj (16 września) miejsce obchody Dnia Sybiraka, podczas których złożono kwiaty pod pomnikiem „Sybirakom-Sybiracy” na cmentarzu przy ulicy Francuskiej. W uroczystościach, które prowadził pułkownik Stanisław Kiewro, wziął udział II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka wraz z dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Urzędu Magdaleną Szewczuk-Szturc, wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, wicekurator oświaty Dariusz Domański, liczne grono Sybiraków, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz młodzież szkolna.

Podczas obchodów prezes Zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Katowicach Danuta Sedlak wygłosiła krótkie przemówienie, w którym przypomniała jak wyglądały losy ponad miliona Polaków zesłanych na Sybir. Następnie, wraz z wicewojewodą Trepką, przystąpiła do wręczenia Krzyża Zesłańców Sybiru oraz odznaczeń oddziałowych i honorowych za szczególne zasługi dla Związku Sybiraków. Całość uroczystości wzbogacił występ muzyczno-literacki przygotowany przez młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach.

Dzień Sybiraka przypada 17 września, w rocznicę agresji ZSRR na Polskę. Jest to dla Sybiraków szczególne święto, mające na celu podkreślenie pamięci o czasach, gdy zostali oni zesłani i zmuszeni do pracy w wyjątkowo ciężkich warunkach na Syberii. Katowickie obchody organizowane są przez Wojewódzką Radę Związku Sybiraków i Oddziały z Bielska-Białej, Częstochowy, Gliwic i Katowic.

Data dodania artykułu: 2016-09-17
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u