SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,600-lecie królewskiego miasta Tuszyna
Tuszyn ma już 600 lat. Prawa miejskie nadał Władysław Jagiełło w 1416 roku. Na pamiątkę tego wydarzenia w królewskim mieście zasadzono dąb, ulicami miasta przeszedł uroczysty pochód, były kwiaty pod pomnikami króla Jagiełły i Władysława Reymonta, dostojni goście i występy młodych tuszynian.

Jubileusz rozpoczęły uroczystości pod pomnikiem Władysława Reymonta, który wychował się w Tuszynie. Uczestniczyli w nich m.in. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury, burmistrz Tuszyna Witold Małecki, a także posłowie na Sejm – Anna Milczanowska i Waldemar Buda – a także Piotr Cieplucha, przedstawiciel wojewody łódzkiego, Zbigniewa Rau.

Zaraz po uroczystej mszy, odprawionej przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, metropolitę łódzkiego, przez miasto przeszedł wielobarwny korowód. Pochód otwierał sam król Władysław Jagiełło, który na czele rycerskiej drużyny i w otoczeniu pięknych dwórek konno przemierzał Tuszyn. W orszaku władcy, a dokładniej – aktora w stroju monarchy – szli także strażacy, policjanci, przedstawiciele władz i najważniejsze osoby: mieszkańcy królewskiego miasta w każdym wieku.

Punktem kulminacyjnym było spotkanie tuszynian i zaproszonych gości w hali sportowej. Pamiątkowe statuetki osobom zasłużonym dla Tuszyna wręczał burmistrz Witold Małecki i Andrzej Małecki, przewodniczący Rady Miejskiej. Dzielnie sekundowała im piękna tuszynianka Aleksandra Wilińska, I wicemiss Polski 2016.

- Pragnę wszystkim mieszkańcom Tuszyna życzyć wszelskiej pomyślności, spokoju i dostatku. A samamu miastu rozkwit przez kolejne, co najmniej, 600 lat – czytamy w liście, który w imieniu prof. Zbigniewa Rau władzom Tuszyna przekazał doradca wojewody łódzkiego – Piotr Cieplucha.

Data dodania artykułu: 2016-09-19
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u