SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto 5. Pułku Ułanów Zasławskich
Dzisiaj możemy powiedzieć, że Polska jest bezpieczna dzięki rozwijającej się gospodarce, że Polska jest bezpieczna dzięki patriotycznej młodzieży. Polska jest bezpieczna dzięki tradycji i sile jaką wy przez całe swoje życie wkładaliście w tę świętą ziemię - powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zwracając się do uczestników uroczystości w Ostrołęce.

W niedzielę szef MON uczestniczył w obchodach święta 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się przed przebudowanym niedawno pomnikiem 5. Pułku Ułanów Zasławskich. W tym miejscu odbyło się także ślubowanie uczniów klas pierwszych o wojskowym profilu nauczania z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, noszącego imię Pułku.

W trakcie ceremonii odsłonięto i poświęcono pomnik „W Hołdzie Żołnierzom 5. Pułku Ułanów Zasławskich stacjonujących w Ostrołęce”.

- To święta ziemia ostrołęcka, to święta ziemia polska (…) To mauzoleum polskiej historii, ostrołęckiej historii. Ale to tylko mały fragment historii Polski – podkreślał podczas wystąpienia okolicznościowego minister Antoni Macierewicz.

- Po latach trudu, krwi i łez znowu jesteśmy u siebie, i z dumą możemy powiedzieć - zwyciężyliśmy. I z dumą możemy przekazać ten ciężar i trud, ale i wielki honor polskiej młodzieży. Zwracam się do was kadeci (…) wy przejmujecie dzisiaj na siebie obowiązek, jaki spełniali wasi rodzice i wasi dziadowie. Zapewne niektórzy z was (…) zasilą wojska obrony terytorialnej kraju – mówił szef MON.

- Mamy świadomość, że przeszłość stanowi wyzwanie do budowy silnego, rozwijającego się i sprawnego kraju, który będzie bogaty polskim przemysłem i polską gospodarką. Ale też silnego i bezpiecznego dzięki swoim sojusznikom – mówił minister podczas uroczystości w Ostrołęce.

W trakcie obchodów minister Antoni Macierewicz, uchwałą Zarządu Stowarzyszenia Krajowego Koła Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce, za zasługi w kultywowaniu tradycji pułkowych, uhonorowany został „Odznaką Pamiątkową 5.Pułku Ułanów Zasławskich” oraz, za zaangażowanie, okazane wsparcie i pomoc w budowie pomnika - „Medalem Okolicznościowym”.

- Dzisiejsze uroczystości są wyjątkowe, gdyż przypadają w 95. rocznicę przybycia 5. Pułku Ułanów Zasławskich do Ostrołęki na stały pokojowy pobyt. Tak jak co roku, we wrześniu, spotykamy się w miejscu bramy głównej do koszar pułku, przez którą wkraczał pułk po zakończeniu wojny polsko – bolszewickiej, by strzec odzyskanej wolności i wspólnie ze społeczeństwem budować nową rzeczywistość Polski – mówiła podczas uroczystości Prezes Stowarzyszenia Krajowego Koła Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5 Pułku Ułanów Zasławskich - Wiesława Gałka.

Na zakończenie obchodów odczytany został Apel Pamięci oraz złożone zostały wieńce przed pomnikiem. Całości dopełniła defilada pododdziałów.

Uroczystości poprzedziła msza święta, sprawowana w intencji poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy 5. Pułku Ułanów.

Data dodania artykułu: 2016-09-26
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u