SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Upamiętnienie duchownych więzionych w obozie w Konstantynowie Łódzkim
Msza święta upamiętniająca 75. rocznicę uwięzienia przez niemieckich okupantów kapłanów diecezji łódzkiej, częstochowskiej, włocławskiej, archidiecezji poznańskiej i wspólnot zakonnych była kolejnym wydarzeniem obchodów 1050-lecia Chrztu Polski w Archidiecezji Łódzkiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władzy samorządowej, lokalnej oraz państwowej, między innymi: wojewoda łódzki Zbigniew Rau oraz posłowie Marek Matuszewski i Piotr Polak.

Eucharystia, której przewodniczył arcybiskup Marek Jędraszewski, odbyła się w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim. Nieopodal kościoła znajduje się fabryka, gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się obóz koncentracyjny.

Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział: - Dzisiaj również pragniemy dziękować Bogu za tych świadków wiary, dzięki którym możemy pogłębiać rozumienie kapłaństwa, jako powołania do wiernej służby naszemu Panu i Mistrzowi. Dzisiaj też błagamy Boga o miłosierdzie dla ich katów i prześladowców. Pragniemy modlić się za naszą Ojczyznę, aby budowała swoją przyszłość na pamięci o ludziach, którzy dla niej cierpieli i dla niej oddali swoje życie.

W liście od honorowego patrona, prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, czytamy między innymi: „Obóz niemiecki w Konstantynowie Łódzkim był początkiem drogi męczeństwa wielu polskich duchownych w okupowanych przez Niemców Polsce. Stąd byli przewożeni do Dachau i innych obozów zagłady, gdzie w nieludzkich warunkach mimo upokorzeń i cierpień, znajdowali siłę, aby wspierać więźniów, dawać im nadzieję i ocalić społeczeństwo”. Prezydent przypomniał, że 75. rocznica uwięzienia kapłanów przypomina o losach duchowieństwa, świadectwie i ofierze życia w czasie wojny i okupacji.

Metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo, przypomniał ilu kapłanów straciły poszczególne diecezje. W diecezji łódzkiej w stosunku do stanu przedwojennego było o 36,8% kapłanów mniej, we włocławskiej - 49,2%, w archidiecezji poznańskiej - 31.15%. - Te liczby są dramatycznym ostrzeżeniem – podkreślał arcybiskup.

Biskup włocławski Wiesław Mering przytoczył słowa księdza i byłego więźnia obozu koncentracyjnego, który wspominał, że wielu kapłanów było kuszonych możliwością powrotu do normalnego życia, jednak ani jeden z niej nie skorzystał. - Gromadząc się tutaj daliśmy świadectwo, bo przypomnieliśmy prezbiterów pozbawionych ludzkich praw, wolności i prawa do życia. Potrafili przerwać w tych warunkach, zachować godność i wierność – mówił biskup.

Po mszy arcybiskup Marek Jędraszewski poświęcił pomnik przy kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie Łódzkim. Następnie uczestnicy mszy przeszli w procesji przed budynek obozowy, gdzie dokonano odsłonięcia i poświecenia krzyża oraz nowych tablic informujących o miejscu męczeństwa Polaków.

Data dodania artykułu: 2016-10-05
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u