SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dwa spotkania z wojewodą
Wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski spotkał się 6 października z radnymi miasta Szczecin, a następnego dnia – z radnymi sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Z zaproszenia na czwartkowe rozmowy na temat „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” skorzystało 12 radnych Szczecina, władze miasta reprezentował wiceprezydent Michał Przepiera.

Wojewoda podczas spotkania podkreślał, że zależy mu na poznaniu najważniejszych z punktu widzenia radnych wyzwań i problemów stojących przed rozwojem nie tylko samego Szczecina, ale i całej metropolii.

- Nie byłoby dobrze, gdyby strategia zaplanowana przez rząd nie pokrywała się z potrzebami miast, których dotyczy - mówił wojewoda Kozłowski.

Radni podczas swoich wypowiedzi wielokrotnie wskazywali na potrzebę wzmocnienia uczelni wyższych w naszym regionie, konieczność utworzenia silnego ośrodka naukowego, który mógłby być panaceum na odpływ z miasta młodych, wykształconych ludzi. Wśród priorytetów wymieniano także konieczność intensyfikacji prac nad zachodnim obejściem Szczecina oraz podniesienie klasy żeglowności Odry tak, by mogła stać się ona konkurencyjnym korytarzem transportowym o dużym znaczeniu gospodarczym. Radni zwracali też uwagę na palącą potrzebę remontu mostu w Podjuchach. Pojawił się także pomysł budowy lekkich hal sportowych w mieście, finansowanych na wzór orlików.

Kolejne spotkanie, z radnymi sejmiku województwa zachodniopomorskiego, odbyło się w ZUW dzień później – 7 października. Wspólnie oceniono, że „Strategia” to ważny dokument, wskazywano natomiast na konieczność podkreślenia, że województwo zachodniopomorskie powinno być traktowane ze szczególną dbałością z uwagi na fakt, że tempem rozwoju odbiega od województw w centralnej Polsce, a region stracił zdolność do samoodbudowy. Radni sejmiku położyli również nacisk na rozwój naukowy regionu i wsparcie dla ośrodków badawczych. Do priorytetów zaliczono rozwój sieci transportowej (S3, środkowoeuropejski korytarz transportowy, zachodnie obejście Szczecina).

- Państwa uwagi są niezwykle cenne, z pewnością przekażę je do ministerstwa rozwoju – powiedział wojewoda Krzysztof Kozłowski – Macie państwo we mnie gorącego orędownika Szczecina i przedstawiciela administracji rządowej, któremu niezwykle mocno zależy na rozwoju miasta i regionu.

Data dodania artykułu: 2016-10-09
Autor artykułu: Zachodniopomorski UW
stat4u