SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ruszył program Mieszkanie Plus
Premier Beata Szydło wraz z wicepremierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem infrastruktury i budownictwa Andrzejem Adamczykiem oficjalnie otworzyła dzisiaj w Katowicach program Mieszkanie Plus.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się na Nikiszowcu, Premier mówiła, że program jest szansą dla wszystkich tych, którzy marzą o własnych czterech ścianach, a ze względów finansowych nie mogą sobie na to pozwolić. Będą mogli oni uzyskać mieszkanie w krótkim czasie i w cenie, która nie przekracza ich możliwości. Prezes Rady Ministrów podkreśliła, że rząd ściśle współpracuje w tej kwestii z samorządami i że wspólnie mogą spełniać marzenia Polaków. Wicepremier Morawiecki zaznaczył również, że Mieszkanie Plus stanowi nie tylko wsparcie dla społeczeństwa, ale także możliwość wzrostu polskiego PKB. Minister Adamczyk wyjaśnił natomiast w liczbach skalę problemu – w Polsce deficyt wynosi 890 tys. mieszkań, a 120 tys. jest niezasiedlonych, bo 40% Polaków nie spełnia warunków, żeby dostać kredyt i kupić własne mieszkanie, ale ich dochody wykluczają staranie się o mieszkania komunalne. Narodowy Program Mieszkaniowy dedykujemy w pierwszej kolejności tym wszystkim, którzy dzisiaj mają problem z własnym mieszkaniem, którzy dzisiaj marzą o mieszkaniu – podsumował Minister.

Przed konferencją, w obecności władz miast, podpisane zostały przez premier Beatę Szydło listy intencyjne na budowę mieszkań dla 7 miast. Na podstawie tych dokumentów pierwsze lokale mieszkalne powstaną w Katowicach, Tychach, Chorzowie, Gliwicach, Trzebini, Wałbrzychu i Skawinie. W sumie w całej Polsce podpisano dzisiaj dokumenty, dzięki którym w 17 miastach w kraju ma niebawem ruszyć budowa mieszkań.

Mieszkanie Plus to rządowy program mający na celu rozwiązanie problemów lokalowych Polaków. Pomoc w ramach tej inicjatywy polegać będzie na tańszej cenie wynajmu (ok. 10-20 zł za m2) z późniejszą możliwością wykupu mieszkania. Rząd oparł program na 3 założeniach:

budowaniu mieszkań na gruntach Skarbu Państwa przekazywanych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy, co obniży koszty budowy i późniejszego wynajmu;
wsparciu społecznego budownictwa czynszowego, które będzie de facto uzupełnieniem programu. W ramach tego punktu odpowiednie jednostki będą mogły liczyć na dofinansowanie lub dotacje od państwa oraz na preferencyjne kredyty na budowę mieszkań społecznych w Banku Gospodarstwa Krajowego;
motywowaniu do oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidualnych Kont Mieszkaniowych, na których będzie można gromadzić środki na zakup lub remont nieruchomości, z możliwością uzyskania premii od państwa.

O mieszkanie w ramach programu może ubiegać się każdy, w tym Polacy pochodzący z klasy średniej i osoby mieszkające w pojedynkę. Wielodzietność rodziny i niskie zarobki będą brane pod uwagę, ale może to jedynie wypłynąć na czas oczekiwania na mieszkanie pozostałych osób, a nie na pozbawienie ich prawa do udziału w programie Mieszkanie Plus.

Data dodania artykułu: 2016-10-13
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u