SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,NOWE VOLKSWAGENY Z WRZEŚNI – INWESTYCJA WARTA PONAD 3 MLD ZŁ
24 października 2016 r. w Białężycach koło Wrześni odbyła się uroczystość otwarcia fabryki, w której produkowany będzie nowy Volkswagen Crafter. Planowane nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 3,3 mld zł przeznaczone na budowę fabryki oraz wyposażenie jej w najnowocześniejsze urządzenia produkcyjne powodują, że zakład jest największą dotychczasową inwestycją zagraniczną w Polsce. Docelowo zatrudnienie znajdzie w nim ok. 3000 pracowników.

INWESTYCJA VOLKSWAGENA WE WRZEŚNI – PODSTAWOWE INFORMACJE

 W nowym zakładzie we Wrześni produkowany będzie nowej generacji model Volkswagen Crafter.
 Fabryka jest drugim ośrodkiem produkcyjnym marki Volkswagen Samochody Użytkowe w Polsce, obok VW Poznań.
 Volkswagen Poznań istnieje już od dwudziestu lat. Natomiast od dziesięciu lat produkowane są tutaj modele Volkswagen Caddy i Volkswagen Transporter T6, skąd trafiają na rynki samochodowe całego świata.
 Najnowocześniejsza fabryka w Europie została zbudowana w rekordowym tempie 23 miesięcy, począwszy od położenia kamienia węgielnego aż po rozpoczęcie produkcji.
 Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, wolumen produkcyjny nowej fabryki wyniesie 100 000 samochodów rocznie.
 Teren Zakładu Crafter obejmuje 220 ha (odpowiada to powierzchni 300 boisk piłkarskich).
 Nakłady związane z inwestycją wyniosą nie miej niż 3,3 mld zł.
 Przy pełnym wykorzystaniu możliwości produkcyjnych pracować tu będzie około 3000 osób. Rozwój sieci dostawców oraz sektora usług, spowoduje dalsze zwiększenie zatrudnienia w regionie.
 Najnowocześniejsze rozwiązania stosowane przy produkcji nowego Craftera pozwalają na znaczne ograniczenie emisji CO2 podczas jego eksploatacji. VOLKSWAGEN
 Koncern Volkswagen zajmuje się produkcją samochodów osobowych i użytkowych. Grupa zajmuje się także wytwarzaniem wszystkich najważniejszych podzespołów wchodzących w skład pojazdów samochodowych (silniki, skrzynie biegów, ramy pojazdów, karoserie).
 Volkswagen produkuje także silniki Diesla do elektrowni, turbosprężarki (turbiny parowe i gazowe), sprężarki i reaktory chemiczne, przekładnie turbin wiatrowych oraz łożyska ślizgowe.
 Grupa Volkswagen posiada 105 zakładów produkcyjnych w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Afryce.
 Działalność produkcyjna zakładów Volkswagen Poznań Sp. z o.o. (VWP) w Poznaniu zlokalizowana jest w trzech miejscach. W Poznaniu - Antoninku mieści się dział budowy karoserii, dział montażu oraz lakiernia, natomiast w dzielnicy Wilda znajduje się odlewnia. Z kolei w podpoznańskim Swarzędzu odbywa się produkcja podzespołów spawalniczych, montaż kokpitów oraz zakład zabudów specjalnych.

***

 W całym 2016 roku, dzięki współpracy inwestorów z MR i innymi podmiotami, z różnych form wsparcia publicznego korzysta ponad 185 inwestycji, które przyczyniają się do powstania ponad 12 tysięcy miejsc pracy. Przewidziane nakłady inwestycyjne to ponad 5,8 mld złotych. Ponad 40 proc. z tych inwestycji ma charakter innowacyjny, co oznacza, że wprowadzają do Polski udoskonalone produkty bądź procesy.
 93 przedsięwzięcia to inwestycje polskie o wartości 1,8 mld zł (31,5 proc. wartości ogółu inwestycji).
 Prawie 40 proc. z inwestycji polskich to projekty innowacyjne. Ich wartość osiągnęła poziom 0,56 mld zł.

Data dodania artykułu: 2016-10-25
Autor artykułu: mat. prasowe MR
stat4u