SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wystawa Ryszarda Horowitza w Hydropolis
Ryszard Horowitz zainaugurował 4 listopada swoją wystawę, którą od niedzieli można oglądać we wrocławskim Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis. Mistrz fotografii został również uhonorowany tytułem Ambasadora Hydropolis.

Ryszard Horowitz jest najsłynniejszym polskim fotografikiem, pionierem cyfrowej obróbki zdjęć, a jego prace na aukcjach osiągają cenę kilkudziesięciu tysięcy dolarów. Teraz swoim kunsztem podzieli się ze zwiedzającymi Hydropolis. Od 6 listopada w Centrum Edukacji Ekologicznej można będzie oglądać wystawę „Zabytki wrocławskich wodociągów w obiektywie Ryszarda Horowitza”. Jej autor to również nowy Ambasador Hydropolis.

Ekspozycja to wybór siedemnastu prac, na których artysta przedstawia zabytkowe budowle wrocławskiego MPWiK i niespodzianka… „eksplorujące je zwierzęta”. Ryszard Horowitz stworzył te artystyczne kompozycje w oparciu o wykonane przez siebie fotografie przepompowni Świątniki, przepompowni Stary Port, starego Odżelaziacza i, jedynej w swoim rodzaju, Wieży Ciśnień przy ul. Na Grobli. Wykorzystał także zdjęcia zwierząt autorstwa Grzegorza Leśniewskiego.

Zdaniem artysty, zabytkowe obiekty wrocławskich wodociągów są przykładem wyjątkowego podejścia do architektury przemysłowej. - Zaczarowany świat tych budowli inspiruje, pobudza wyobraźnię, wabi tajemnicą. Przypomina o tych, co przed nami potrafili zakląć piękno w kształt pierwszych wielkoprzemysłowych maszyn, którzy wyznawali przekonanie, że obowiązkiem człowieka jest dbanie, aby cywilizacja nie niszczyła kultury, a technika istoty ludzkiej. Pokazuje nam, że przemysłowe budowle nie muszą razić ubóstwem formy. Wręcz przeciwnie, mogą stanowić o pięknie miasta, w którym mieszkamy – opisuje Ryszard Horowitz.

O sfotografowanych przez artystę zabytkach mówi też Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK we Wrocławiu: - Budowany w drugiej połowie XIX w. niezwykle nowoczesny, jak na tamte czasy, centralny system zaopatrzenia miasta w wodę wraz z zakładem wodociągowym Na Grobli do dziś imponuje monumentalizmem, śmiałością rozwiązań, a także urzekającym pięknem przemysłowej przecież architektury. Olbrzymia wieża wodna wpisuje się w panoramę miasta, budzi ciekawość i szacunek dla jej twórców. Pobliskie elementy centralnego systemu wodociągowego, stare filtry i budynek odżelaziacza, to nie tylko doskonałe dzieła techniki przełomu XIX i XX wieku, ale też prawdziwe perełki architektury.

Prace mistrza fotografii i kolażu zaprezentowane są w strefie wystaw czasowych, w centralnym punkcie Hydropolis. - Ta wystawa to gratka zarówno dla pasjonatów sztuki i kibiców twórczości Ryszarda Horowitza, jak i dla fanów historii inżynierii i architektury – dodaje Rafał Zagrobelny, rzecznik prasowy Hydropolis. - Dzięki niej nasi goście będą mogli zobaczyć miejsca dla przeciętnego śmiertelnika niedostępne. Dodatkowo obejrzą je okiem wybitnego artysty, jednego z najlepszych fotografików naszych czasów.

W dowód uznania za wkład w popularyzowanie wiedzy na temat historii wrocławskich wodociągów Ryszard Horowitz został uhonorowany tytułem „Ambasadora Hydropolis”. – Dziękujemy za jego niespotykaną wyobraźnię oraz artystyczną wizję, którą podzielił się z nami podczas tworzenia tych wyjątkowych zdjęć – podkreśla prezes MPWiK Zdzisław Olejczyk. – Wierzymy, że wiele osób po obejrzeniu tych prac poczuje inspirację do zgłębiania wiedzy o historii Wrocławia.

Wystawa dzieł Ryszarda Horowitza potrwa do końca stycznia 2017 roku

Data dodania artykułu: 2016-11-07
Autor artykułu: mat. prasowe Hydropolis
stat4u