SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,W Kielcach obchodziliśmy 98 rocznicę odzyskania niepodległości
11 listopada w całym kraju obchodzimy Święto Niepodległości. Także w Kielcach, na Placu Wolności, przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się wojewódzkie obchody rocznicowe.

Po 123 latach, 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość. Na pamiątkę tej daty w całym kraju odbywają się obchody Święta Niepodległości. Także w Kielcach. Poprzedziła je uroczysta msza święta odprawiona w Bazylice Katedralnej w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Kieleckiej, księdza biskupa Jana Piotrowskiego.

Po mszy jej uczestnicy w asyście honorowej pocztów sztandarowych, poddodziałów służb mundurowych udali się na Plac Wolności, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów 98 rocznicy odzyskania niepodległości. Po podniesieniu Flagi Państwowej, odegraniu Hymnu Państwowego oraz ceremonii uroczystej odprawy wart przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego głos zabrała wojewoda Agata Wojtyszek, która odczytała okolicznościowy list skierowany do mieszkańców naszego regionu przez Beatę Szydło, Prezesa Rady Ministrów.

Częścią uroczystości było wręczenie medali „Pro Patria”, przyznanych w tym roku członkom Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii imienia 13. Pułku Ułanów Wileńskich przez Jana Józefa Kasprzyka, pełniącego obowiązki Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po niepodległościowym Apelu Pamięci kompania wojskaz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych oddała salwę honorową, po czym przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. W imieniu mieszkańców Kielc i województwa wieniec złożyli: wojewoda Agata Wojtyszek, z-ca prezydenta miasta Andrzej Sygut i wicemarszałek Jan Maćkowiak. Część oficjalną uroczystości zakończyła defilada poddodziałów i pojazdów militarnych, w tym wojskowego sprzętu historycznego.

Częścią obchodów Święta Niepodległości w Kielcach był festyn, w trakcie którego organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Wśród nich m.in. pokaz sprzętu wojskowego oraz wyszkolenia Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii.

Data dodania artykułu: 2016-11-12
Autor artykułu: www.um.kielce.pl
stat4u