SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowe Święto Niepodległości w Poznaniu
Setki poznaniaków przyszło dziś na Plac Wolności, aby wspólnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości organizowane przez wojewodę wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna zainaugurowała msza święta za Ojczyznę, którą w Poznańskiej Farze odprawił biskup Damian Bryl.

Po mszy wojewoda, parlamentarzyści, władze samorządowe oraz poznaniacy w asyście pocztów sztandarowych przemaszerowali na Plac Wolności. Z miejsca symbolicznego i historycznego dla całej Wielkopolski i Poznania, o drodze do niepodległości i jej znaczeniu mówił wojewoda Zbigniew Hoffmann.

- Dzisiaj - uczestnicy tamtej walki sprzed prawie 100 lat - są dla nas nadal inspiracją i zobowiązaniem. Patrzymy w przyszłość, ale korzenie mamy w przeszłości. To taka postawa odpowiada realiom dzisiejszej Europy. Taka postawa odpowiada także interesom naszej Ojczyzny – mówił wojewoda.

W tym roku głównym motywem obchodów Narodowego Święta Niepodległości były Wojska Wielkopolskie. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentowały pojazdy historyczne i umundurowanie związane z polską wojskowością z początku XX wieku.

Rekonstruktorzy przygotowali atrakcje dla dzieci. Nie zabrakło wojskowej grochówki. Jedną z głównych atrakcji była inscenizacja zdobycia przez Wojska Wielkopolskie sowieckiego samochodu pancernego Austin-Putiłow. Realia życia wojskowego w latach 1920-1939 przedstawiła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, 3 Bastion Grolman, Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej, Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta".

Data dodania artykułu: 2016-11-12
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u