SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Koncert pieśni patriotycznych „W naszych sercach Polska”
W sobotę w Katowicach minister Wojciech Kolarski uczestniczył w koncercie pieśni patriotycznych w 98. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości pt. ,,W naszych sercach Polska”.

Podczas uroczystego wieczoru minister odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników i organizatorów tego artystycznego wydarzenia.

„Ślązacy zawsze znani byli z zamiłowania do wspólnego śpiewu. Przed 150 laty doktor Juliusz Roger – niemiecki lekarz, który zakochał się w polskim folklorze i zebrał ponad 500 utworów w tomie Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku – pisał: „Na piaszczystych polach Śląska wyrosły wonne kwiaty pieśni gminnej”, których „nuty orzeźwiające duszę i serce nie zaginą, dopóki lud żyć będzie”. Chciałbym, aby to wspaniałe dziedzictwo znalazło należne miejsce w kanonie polskich pieśni narodowych. „Biały Orle, zostań z nami” – śpiewali Ślązacy, idąc w bój o polskość swojej małej ojczyzny. Niechaj więc teraz, kiedy w całym kraju śpiewamy pieśni z tamtych przełomowych czasów, wśród innych utworów rozbrzmiewają także słowa powstańców śląskich: „Do walki, marsz, o świętą ziemię, / O święte chaty, święty siew, / O śląski lud, piastowskie plemię, / O serca polskie, polską krew!” - napisał w liście prezydent.

Uroczysty koncert zorganizowany we współpracy Wojewody Śląskiego, Prezydenta Miasta Katowice oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się siedzibie NOSPR.

Data dodania artykułu: 2016-11-13
Autor artykułu: prezydent.pl
stat4u