SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Laureaci Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP
Podczas uroczystej Gali, która odbyła się w czwartek w Rzeszowie, Andrzej Duda wręczył statuetki laureatom XIV edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości prezydent wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch.

Nagrody otrzymali: .

W kategorii Lider MŚP

ML System (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego)

Rodzinne przedsiębiorstwo powstałe w 2007 roku w Zaczerniu, woj. podkarpackie. Wykonuje kompleksowe systemy zabezpieczeń obiektów (m.in. systemy nagłaśniające, sieci strukturalne, sterowanie oświetleniem, systemy zapobiegania powstawania pożarów i BMS) oraz systemy pozyskiwania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i ich integrację z budynkami. Firma otworzyła pierwszą na świecie fabrykę produkującą ogniwa fotowoltaiczne według własnej technologii.

W kategorii Narodowy Sukces

Wielton (Instytucja Zgłaszająca: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Związek Klastry Polskie)

Największy polski producent naczep, przyczep i zabudów samochodowych. Spółka należy do grona 3 największych producentów w swojej branży w Europie. Dotychczas na drogi Europy wyjechało ponad 65 tysięcy naczep i przyczep. Grupa Wielton posiada zakłady produkcyjne w Polsce i Francji, a także montownie we Włoszech i Rosji. W 2015 roku Wielton otrzymał status Centrum Badawczo-Rozwojowego.

W kategorii Międzynarodowy Sukces

Wawrzaszek Inżynieria Samochodów Specjalnych (WISS) (Instytucja Zgłaszająca: Fundacja Innowacyjna Polska oraz Związek Klastry Polskie)

WISS jest liderem rynku samochodów specjalistycznych na świecie. Firma dostarcza produkty na rynek europejski, azjatycki oraz afrykański - samochody z logiem WISS jeżdżą po drogach w ponad 40 krajach. Firma jako jedyna w branży posiada własny nowoczesny zakład produkcyjny zabudów kompozytowych. Firma zapewnia szeroką gamę produktów takich jak: samochody ratowniczo-gaśnicze, lotniskowe, ratownictwa technicznego, specjalistyczne samochody dowodzenia i łączności, policyjne miotacze wody.

W kategorii Odpowiedzialny Biznes

Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (Instytucja Zgłaszająca: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego)

Firma produkuje i prowadzi sprzedaż wyrobów higienicznych, medycznych i kosmetycznych. Zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. W ramach swojej działalności firma corocznie organizuje konferencje dotyczące opieki długoterminowej, jest sponsorem międzynarodowej ligi piłki nożnej osób niepełnosprawnych. Firma również prowadzi Fundację „Razem Zmieniamy Świat", w ramach której m.in. wydawane są bezpłatne poradniki dla osób zajmujących się opieką osób niesamodzielnych, organizowane są bezpłatne warsztaty dla rodzin.

W kategorii START-UP.PL

Zortrax (Instytucja Zgłaszająca: Państwowa Inspekcja Pracy oraz Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych)

Producent drukarek 3D, który pomimo krótkiej działalności gospodarczej, zdążył już z powodzeniem wprowadzić na rynek autorską drukarkę Zortrax M200, unikalne oprogramowanie (Z-Suite) i materiały do druku (Z_Filament Series). Tworzone w Polsce produkty Zortrax S.A. sprzedawane są w ponad 50 krajach świata, na 6 kontynentach.

W kategorii Badania + Rozwój

OncoArendi Therapeutics (Instytucja Zgłaszająca: Narodowe Centrum Nauki oraz Związek Klastry Polskie)

Firma założona w 2012 roku specjalizuje się w poszukiwaniu i komercjalizacji nowych leków stosowanych w terapii chorób zapalnych oraz nowotworowych. Celem firmy jest opracowanie skutecznej terapii nieuleczalnych chorób, takich jak nowotwory mózgu, płuc i jelita grubego. W realizacji prac B+R firma współpracuje z wiodącymi ośrodkami badawczymi w UE, USA oraz Australii. OAT zatrudnia wielu badaczy powracających do Polski ze staży podoktorskich na czołowych uniwersytetach w USA.

Nagrodę indywidualną Prezydent RP przekazał Januszowi Filipiakowi z firmy Comarch.

Janusz Filipiak

Profesor, doktor habilitowany w zakresie nauk technicznych. Od ponad trzydziestu lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami. W 1993 r. założył Comarch - pierwszą firmę w Polsce opartą na wiedzy. Ukończył szkolenie menedżerskie w Japonii. Był konsultantem naukowym France Telecom oraz pełnił funkcję dyrektora pełnomocnego Teletraffic Research Centre na Uniwersytecie w Adelajdzie (Australia).

Data dodania artykułu: 2016-11-18
Autor artykułu: prezydent.pl
stat4u