SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Złote Medale w Brukseli dla studentów Politechniki Białostockiej
Złoty medal w kategorii Medicine-Healthcare dla projektu Hermes oraz złoty medal w kategorii Young Inventors dla Petrosa Psyllosa, twórcy projektu MATIA - z takimi nagrodami wrócili studenci Politechniki Białostockiej z Brukseli

W sobotę, 19 listopada, zakończyły się 65. Światowe Targi "BRUSSELS INNOVA 2016" poświęcone transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. Tegoroczna edycja targów okazała się szczęśliwa dla przedstawicieli Politechniki Białostockiej. Nasze wynalazki zostały docenione w kategoriach: Medicine-Healthcare oraz Young Inventors.

Hermes

Złoty medal w kategorii Medicine-Healthcare komisja przyznała projektowi Hermes. Jest to nowoczesna hybrydowa przystawka do napędu wózka osoby niepełnosprawnej. W projekcie wykorzystany został silnik elektryczny z odzyskiem energii podczas hamowania. Jest to silnik programowalny - moc, przyśpieszenie, siła hamowania są ustawiane przez użytkownika poprzez złącze USB w oprogramowaniu sterującym. Napęd ręczny stosowany jest zamiennie lub równolegle, realizowany jest poprzez wielostopniową przekładnię zębatą. Całość uzupełniają dwa hamulce: elektryczny wbudowany w silnik oraz hydrauliczny tarczowy. Autorami Hermesa są studenci Wydziału Mechanicznego: Mateusz Darmofał (kierownik, odpowiedzialny za modele 3D i dokumentację techniczną), Krzysztof Danowski (modele 3D i dokumentacja techniczna), Paweł Carewicz, Gustaw Antypiuk (wykonanie prototypu), Hubert Gudalewski (zaopatrzenie). Wszyscy pracują w Studenckim Kole Naukowym Orthos, którego opiekunem naukowym jest dr hab. inż. Jarosław Sidun. Projekt zdobył już złoty medal na Międzynarodowych Targach Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG w Katowicach oraz złoty medal INOVA-BUDI Uzor 2016 (Chorwacja).

MATIA

Na zakończonych w weekend w Brukseli Targach złoty medal w kategorii Young Inventors otrzymał Petros Psyllos za projekt MATIA. Jest to mobilne urządzenie dla osób niewidomych i słabowidzących, które można zawiesić na szyi lub przyczepić do koszuli. Sercem urządzenia jest telefon, który jest swoistym centrum obliczeniowym MATII. Zadaniem systemu jest opisywanie świata przy pomocy słów, muzyki i bodźców dotykowych. Użyte sensory, pozwalają na orientację osoby niewidzącej w otoczeniu, wykrywają obiekty czy też pozwalają na wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia.

Wyjazd studentów na Targi w Brukseli był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez innowacyjne projekty studentów Politechniki Białostockiej. Prezentacja była możliwa także dzięki wsparciu firmy YLIA Sp. z o.o.

Polska na Targach Brussels Innova

Targi zgromadziły innowacyjne rozwiązania z 16 krajów świata m.in. z Belgii, Chin, Chorwacji, Francji, Iranu, Rosji, Tajwanu, Arabii Saudyjskiej. Polscy wystawcy reprezentowali jednostki naukowe, uczelnie i szkoły oraz przedsiębiorstwa. Prezentowane rozwiązania obejmowały zagadnienia z różnych dziedzin: ekologia, medycyna, bezpieczeństwo, lotnictwo, przemysł samochodowy i transport, metalurgia, włókiennictwo, maszyny i urządzenia, chemia, mechanika, inżynieria, elektronika, rolnictwo i żywność, energetyka, informatyka. Pawilon Polski honorowym patronatem objęli: Ambasadora RP w Brukseli, Przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych i Prezes Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii.

W tegorocznej edycji Brussels Innova na stoiskach polskich zaprezentowano 50 wynalazków. Poza MATIĄ i Hermesem z Politechniki Białostockiej, wśród wyróżnionych polskich innowacji znalazły się m.in: urządzenie zapobiegające zasypianiu za kierownicą, test wykrywający nowotwory u psów i maska, która ułatwia leczenie chrapania.

Data dodania artykułu: 2016-11-22
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u