SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Najlepsi z najlepszych odebrali dyplomy stypendystów Prezesa Rady Ministrów
Ponad 200 najlepszych uczniów szkół ponadgimnazjalnych ze wszystkich zakątków naszego regionu odebrało z rąk wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka dyplomy stypendystów Prezesa Rady Ministrów. W uroczystej gali na Politechnice Łódzkiej uczestniczyli również łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski i prorektor PŁ ds. kształcenia – prof. Grzegorz Bąk. Z zaproszenia organizatorów skorzystał również wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela.

Stypendia Prezesa Rady Ministrów, które w tym roku szkolnym przyznane zostały po raz 20., mogą otrzymać uczniowie szkół, których ukończenie umożliwia otrzymanie świadectwa maturalnego. Kandydaci muszą sprostać niezwykle wyśrubowanym kryteriom – wystarczy wspomnieć o takich wymaganiach, jak: po pierwsze – uzyskanie promocji do następnej klasy z wyróżnieniem (średnia z zajęć obowiązkowych nie niższa niż 4,75 oraz bardzo dobra ocena z zachowania), połączona z najwyższą w danej szkole średnią ocen, a po drugie - wykazanie się szczególnymi uzdolnieniami w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, a do tego uzyskanie w niej najwyższych, a w pozostałych dziedzinach co najmniej dobrych wyników.

Stypendium premiera może być przyznane tylko jednemu uczniowi w szkole i na jeden rok szkolny - od września do czerwca, czyli na 10 miesięcy. Stypendium wynosi 258 zł miesięcznie i wypłacane jest w dwóch ratach – w listopadzie i w kwietniu. W tym roku premier Beata Szydło przyznała stypendia 238 uczniom szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego – pięcioro z nich odebrało dyplomy 14 października podczas uroczystości zorganizowanej z okazji Dnia Edukacji Narodowej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Pozostali zostali zaproszeni na galę wojewódzką na Politechnice Łódzkiej.

Uroczystość uhonorowania najlepszych w Łódzkiem uczniów odbyła się w audytorium, noszącym imię prof. Andrzeja Sołtana, wypełnionym po brzegi przez stypendystów Prezesa Rady Ministrów, ich nauczycieli, najbliższych i przyjaciół. Uczestników gali powitał łódzki kurator oświaty Grzegorz Wierzchowski. – Jesteście najlepsi z najlepszych. Wierzę, że swoje zdolności wykorzystacie nie tylko dla szczęścia osobistego, ale także dla dobra społeczności lokalnych i naszej ojczyzny - powiedział między innymi, zwracając się do głównych bohaterów wydarzenia. Za wsparcie w rozwijaniu pasji i zdolności najlepszych uczniów w naszym województwie łódzki kurator oświaty podziękował również ich nauczycielom i rodzicom.

Wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności oraz najlepsze życzenia stypendystom, ich nauczycielom i wychowawcom przekazał też wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, który powiedział między innymi: - To dla mnie zaszczyt i honor, że mogę - w imieniu Prezesa Rady Ministrów, Pani Beaty Szydło - przekazać na Wasze ręce dyplomy uznania i stypendia, będące potwierdzeniem i nagrodą za świetne wyniki w szkolnej edukacji.

- Dzięki Waszym zdolnościom i zamiłowaniu do wiedzy, wstąpiliście do elitarnej grupy. W województwie łódzkim z tak wzorowymi wynikami jest Was tylko 238 uczniów. Cieszę się, że tak młodzi ludzie potrafią zmobilizować swoje siły, aby zdobywać wiedzę. Wasza pasja poznawcza czyni życie pełniejszym, pozwala Wam dostrzec dodatkowy wymiar każdego poznawanego przez Was faktu, zdarzenia i zjawiska. Dlatego zamiłowanie do nauki, które przejawiacie, powinniście traktować jak bezcenny dar. Życzę sukcesów w kolejnych etapach nauki oraz dalszej wytrwałości w rozwijaniu osobistych pasji poznawczych. Osobiście każdemu z Was życzę pogody ducha, radości, szczęścia i dużo zdrowia – powiedział wicewojewoda łódzki.

Warto podkreślić, że organizatorzy gali na Politechnice Łódzkiej ustrzegli się sztampy - o którą przy takich okazjach nie jest trudno – i wypełnili program uroczystości wręczenia dyplomów dwoma atrakcyjnymi punktami programu, przyjętymi z zainteresowaniem przez wszystkich zgromadzonych w audytorium imienia prof. Andrzeja Sołtana.

Najpierw uwagę zebranych przykuła prezentacja osiągnięć Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji PŁ, dokonana przez Szymona Madziarę i Tigrana Soghbatyana. Podzielili się oni sukcesami – swoimi i ich kolegów - w konstruowaniu samochodów solarnych, które zrobiły prawdziwą furorę nie tylko w Polsce, ale także w Stanach Zjednoczonych i Australii. Najnowszą wersję takiego pojazdu, napędzanego energią słoneczną – rzadkość w naszej części Europy - można było podziwiać podczas gali na politechnice.

Z zaciekawieniem i żywymi reakcjami słuchaczy spotkał się też bardzo oryginalny i wciągający wykład „La tomatina – matematyka w bitwie na pomidory”, podany przez znanego ze swojego nowatorskiego podejścia do nauczania „królowej nauk” - doc. dr. Jakuba Szczepaniaka z Centrum Nauczania Matematyki i Fizyki PŁ.

Data dodania artykułu: 2016-11-23
Autor artykułu: Łódzki UW
stat4u