SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dzisiaj ruszył Podlaski Uniwersytet Dziecięcy
Nauki techniczne i ścisłe są fascynujące, a formuła uniwersytetu dziecięcego sprawdza się doskonale. Dlatego Politechnika Białostocka postanowiła skorzystać z doświadczeń związanych z prowadzeniem Białostockiego Uniwersytetu Dziecięcego i utworzyć, wspólnie z jednostkami samorządowymi, Siemiatycki oraz Hajnowski Uniwersytet Dziecięcy. Te wszystkie inicjatywy - PB BUD, PB SUD i PB HUD składają się na Podlaski Uniwersytet Dziecięcy.

W sobotę, 26 listopada, na zajęcia na Politechnice Białostockiej przyjechało 75 uczniów ze szkół podstawowych z Siemiatycz i Hajnówki. Przed rozpoczęciem zajęć rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis, burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz i burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak podpisali porozumienia o współpracy dotyczące prowadzenia Uniwersytetów Dziecięcych.

Chcemy pokazać, że matematyka jest przedmiotem ciekawym, kryjącym wiele tajemnic - zwracał się do studentów Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego Rektor Politechniki Białostockiej. Tłumaczył im, że to właśnie "królowa nauk" jest szczególnie ważnym przedmiotem na Politechnice. Drodzy studenci, chciałbym, żebyście z chwilą otrzymania indeksu, zdobyli trochę wiedzy i zobaczyli, że zarówno matematyka, jak i nauki techniczne są potrzebne - dodawał rektor.

Burmistrz Siemiatycz życzył słuchaczom, żeby zdobyta podczas zajęć wiedza przydała się im w przyszłości. Nie ma innowacyjnej gospodarki bez matematyki - podkreślał burmistrz Hajnówki.

Jak na inaugurację przystało, mali studenci otrzymali indeksy z rąk rektora i burmistrzów. Do tych właśnie indeksów dzieci będą zbierać zaliczenia poszczególnych zajęć. Pierwszy wpis otrzymały już dziś, bowiem do odkrywania Zagadkowych liczb pierwszych uczniów hajnowskich i siemiatyckich podstawówek zaprosiły wykładowczynie Wydziału Informatyki dr Marzena Filipowicz-Chomko oraz dr Ewa Girejko.

Podczas zajęć w kolejnych miesiącach uczestnicy PUD dowiedzą się m.in. dlaczego dbamy o środowisko, co możemy zaprogramować i jak wygląda praca dziennikarzy radiowych. W sumie, w tym roku akademickim przeprowadzonych zostanie 17 zajęć, większość z nich - na Politechnice Białostockiej. Najbliższe zajęcia w grudniu dotyczyć będą inżynierii biomedycznej.

Data dodania artykułu: 2016-11-28
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u