SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wizyta szefowej MEN w Gorzowie i Kostrzynie – rozmowy o reformie edukacji
Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska w piątek spotkała się z samorządowcami i dyrektorami szkół z województwa lubuskiego. Głównym tematem rozmów były zmiany w systemie edukacji. Podczas spotkania z dyrektorami szkół oraz przedstawicielami organów prowadzących szkoły, Minister Edukacji Narodowej podkreślała, że zaplanowane zmiany w oświacie pozwolą na stworzenie spójnej i drożnej struktury organizacji szkół. Przewidziano również sfinansowanie zwiększonych wydatków samorządów związanych z reformą.

– Pokazaliśmy dziś, że nie będzie zwolnień nauczycieli, a w samym Gorzowie pojawi się nawet osiem nowych etatów – powiedziała minister Anna Zalewska.– Jednocześnie reforma edukacji wpłynie na wydłużenie okresu kształcenia i wychowania w jednej szkole, w tej samej grupie rówieśniczej. Dzięki temu polepszą się efekty kształcenia uczniów i ich proces wychowawczy – dodała szefowa MEN.

W trakcie dyskusji minister edukacji wyjaśniała uczestnikom spotkania, na czym polega przygotowana reforma edukacji, jak będzie wyglądało przekształcenie szkół oraz ich dostosowanie do zmiany struktury szkolnej. Dodała także, że w każdej szkole znajduje się już pakiet informacyjny o reformie przygotowany przez MEN.

– To ważny moment dla polskiej oświaty. Mam nadzieję, że tę trudną zmianę, bo przecież każda zmiana budzi niepokój przeprowadzimy razem – mówiła Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska. – Wprowadzenie reformy przyniesie wiele korzyści uczniom, rodzicom i pracownikom oświaty – dodała szefowa MEN.

W spotkaniu w Gorzowie Wielkopolskim udział wziął Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski, a także Ewa Rawa Lubuski Kurator Oświaty. Obecnych było blisko 300 samorządowców i oświatowej kadry kierowniczej z województwa lubuskiego.

Podczas wizyty w województwie lubuskim minister Anna Zalewska odwiedziła także Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kostrzynie nad Odrą. Szkoła prowadzi dualny system kształcenia zawodowego poprzez zajęcia praktyczne dla uczniów. Minister spotkała się z przedstawicielami pracodawców Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej współpracującymi ze szkołami zawodowymi w różnych branżach.

Rozmawiano tam m.in. o powstaniu branżowej szkoły pierwszego i drugiego stopnia oraz innych rozwiązaniach dotyczących szkolnictwa zawodowego zaproponowanych w projektach ustaw – Prawo oświatowe i Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe.

Data dodania artykułu: 2016-11-29
Autor artykułu: mat. prasowe MEN
stat4u