SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Mamy ambitne plany inwestycyjne - wywiad z wicestarostą wejherowskim Witoldem Reclafem
Tak się zdarza, że nie każdą sprawę można załatwić pozytywnie i szybko, ale ważne aby każdy czuł, iż urząd Starostwa jest otwarty i przyjazny dla wszystkich - rozmawiał Andrzej Ficek

AF-Jest Pan wicestarostą wejherowskim i zarazem szefem PiS w powiecie. Czy łączenie tych funkcji nie przeszkadza w Pana pracy?

WR- Oczywiście, że nie przeszkadza. Startowaliśmy w wyborach do samorządu powiatowego jako kandydaci Prawa i Sprawiedliwości i po wyborach na podstawie podpisanego porozumienia stworzyliśmy koalicję z grupą radnych ze „Wspólnego Powiatu”, a ja jako przewodniczący PiS w powiecie objąłem funkcje wicestarosty.

AF-Jaki jest obecny układ sił w Radzie Powiatu Wejherowskiego?

WR- W Radzie Powiatu, posiadamy 8 osobowy Klub Radnych PiS i razem z radnymi z „Wspólnego Powiatu”, który liczy 9 osób tworzymy koalicję. Natomiast w opozycji jest Klub Radnych Platformy Obywatelskiej.

AF-Czym się Pan zajmuje jako wicestarosta?

WR- Odpowiadam za stan dróg w naszym powiecie, za przeprowadzane remonty i inwestycje. Nadmienię, iż w naszym powiecie mamy łącznie 411 km dróg powiatowych, z tego 366 km to drogi zamiejskie, a 45 km to drogi położone w miastach Redy, Rumi i Wejherowa.

AF- Jak układa się Panu współpraca z wójtami i włodarzami miast?

WR- Muszę przyznać, iż ta współpraca układa się dobrze, żeby nie powiedzieć bardzo dobrze. Staramy się rozmawiać i dochodzić to konsensusu. Dobrym przykładem współpracy jest partycypacja finansowa gmin i powiatu w budowę dróg lokalnych. Dzięki temu na przyszły rok otrzymaliśmy dofinansowanie z budżetu państwa, w ramach realizowanego rządowego "Programu rozwoju dróg gminnych i powiatowych" aż na 4 projekty drogowe.

AF-Właśnie mija półmetek tej kadencji samorządów. Co udało się Panu w tym czasie załatwić dla mieszkańców powiatu?

WR- Ostatnio przedstawiałem na sesji powiatowej stan realizacji remontów i inwestycji drogowych. W tym roku wykonaliśmy prace na ponad 21 km dróg powiatowych na co wydatkowaliśmy prawie 14,5 mln złotych. Ponadto wybudowaliśmy nowy most na rzece Gościcina na granicy gmin Luzino i Wejherowo oraz wykonaliśmy 2,5 km nowych barier ochronnych. Myślę, iż widać gołym okiem zmiany na lepsze, choć mam świadomość, że stan naszych dróg wymaga ciągłych nakładów finansowych, bo w tej dziedzinie zawsze może być lepiej. Ponadto od przyszłego roku rozpoczynamy inwestycje w oświacie poprzez rozbudowę szkół w Wejherowie. Rumi i Redzie, na co otrzymaliśmy 85 % dofinansowania ze środków unijnych

AF-Czy były jakieś porażki?

WR- Trudno mi mówić o porażkach, ale z pewnością, jak to w życiu bywa, zawsze można zrobić coś lepiej, coś poprawić, coś zmienić. Czasu się jednak nie zawróci, a najważniejsze aby wyciągnąć wnioski na przyszłość.

AF- Co, jako wicestarosta planuje Pan dokonać w drugiej połowie kadencji?

WR-Jako Starostwo mamy ambitne plany inwestycyjne dotyczący dróg, ale także oświaty, kultury i pomocy społecznej. Chciałbym, aby ten plan został zrealizowany. Ale oprócz planów inwestycyjnych chciałbym aby każdy mieszkaniec powiatu wejherowskiego, który jest obsługiwany przez Starostwo bądź jednostki podlegające powiatowi był zadowolony z jakości i kultury pracy naszych pracowników. Tak się zdarza, że nie każdą sprawę można załatwić pozytywnie i szybko, ale ważne aby każdy czuł, iż urząd Starostwa jest otwarty i przyjazny dla wszystkich.

Data dodania artykułu: 2016-12-06
Autor artykułu: Andrzej Ficek
stat4u