SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowe posterunki policji
Otwarcie posterunków policji w Lubieniu Kujawskim i Chodczu to tylko jeden z punktów programu wizyty wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Zielińskiego w województwie kujawsko-pomorskim. Gościowi towarzyszył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W spotkaniu uczestniczyli również poseł Joanna Borowiak, zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Andrzej Szymczyk oraz Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski.

Pobyt w regionie wiceszef resortu rozpoczął od otwarcia nowo wybudowanej siedziby Posterunku Policji w Lubieniu Kujawskim, odwiedzenia reaktywowanego posterunku policji w Chodczu oraz działającą od listopada placówkę w Lubrańcu. W latach 2008 -2014 w kraju zlikwidowano około 400 policyjnych placówek. Z tej puli w naszym regionie przywróconych zostanie ich około 12. W dwóch reaktywowanych dzisiaj, za łączną kwotę ponad 380 tys. zł, komisariatach pracować będzie 12 funkcjonariuszy.

W trakcie uroczystości w Lubieniu Kujawskim wiceszef MSWiA mówił o znaczeniu odtwarzania posterunków w mniejszych miejscowościach. To ważny dzień dla miasta Lubień, ponieważ wraca dziś do tej miejscowości do całej gminy bezpieczeństwo, które było w ostatnim czasie mocno lekceważone. W ciągu 8 lat rząd poprzedniej koalicji PO-PSL w całej Polsce zlikwidował ponad połowę posterunków policji. Kiedy Prawo i Sprawiedliwość odchodziło od władzy po przegranych wyborach w 2007 roku w Polsce było 817 posterunków. Kiedy wróciliśmy po wygranych wyborach zastaliśmy ich tylko 399 – mówił Jarosław Zieliński. Jak dodał proces odtwarzania posterunków poprzedzony był szerokimi konsultacjami. Na początku tego roku odbyliśmy w całej Polsce wiele spotkań. 12 tysięcy konsultacji społecznych, w których wzięło udział ponad 220 tysięcy osób. Takim głównym postulatem, który wybijał się na czoło w tych rozmowach było oczekiwanie przywrócenia posterunków policji tam gdzie zostały one zlikwidowane. W Kujawsko-Pomorskiem ta fala likwidacyjna była szczególnie dotkliwa. Zlikwidowano aż 46 posterunków policji, zostały ich tylko 23 – wskazywał minister.

Następnie gość udał się do miejscowości Wieniec w gminie Brześć Kujawski, gdzie odbyło się otwarcie odbudowanego mostu na rzece Zgłowiączce. Realizacja inwestycji możliwa była dzięki dofinansowaniu z rezerwy celowej MSWiA na likwidację skutków klęsk żywiołowych kwotą 1.800.000 zł.

Podczas wizyty w regionie wiceminister odwiedził również Włocławek. W trakcie uroczystej zbiórki Państwowej Straży Pożarnej wręczył wyróżniającym się funkcjonariuszom straży pożarnej odznaczenia resortowe „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”, awanse na wyższe stopnie służbowe oraz nagrody. Medalem MSWiA „Młody Bohater” Jarosław Zieliński uhonorował czternastoletniego Patryka, który dzięki czujności uratował siebie i rodzinę przed pożarem.

Ostatnim punktem w programie wizyty była odprawa Jarosława Zielińskiego i Komendanta Głównego PSP nadbryg. Leszka Suskiego z kadrą kierowniczą Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu oraz miejskimi i powiatowymi komendantami straży pożarnej z Kujaw i Pomorza.

Data dodania artykułu: 2016-12-09
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u