SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Budzik dla dorosłych otwarty
Uroczyste otwarcie kliniki Budzik dla dorosłych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Klinika ma na celu pomoc dorosłym osobom w śpiączce. Lekarze będą przywracać świadomość pacjentom w pierwszym roku po wypadku oraz tym, którzy znaleźli się w śpiączce z powodu niedotlenienia. Placówka powstała jako owoc współpracy Fundacji Akogo?, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i Katedry Neurologii i Neurochirurgii uczelni. Jest odpowiednikiem warszawskiego Budzika dla dzieci.

Uroczyste oddanie budynku kliniki odbyło się w środę (21 grudnia). Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prof. Wojciech Maksymowicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Ryszard Górecki oraz gość honorowy Ewa Błaszyk.

Klinika to jedyna taka placówka w Polsce.

- Należy oddać wielki hołd oraz złożyć gratulacje panu profesorowi Wojciechowi Maksymowiczowi i jego zespołowi - mówi prezydent Piotr Grzymowicz. - Klinika Budzik przyniesie pomoc osobom, które nie mogą na nią liczyć nigdzie indziej w Polsce. Cieszymy się, że mamy w Olsztynie tak wybitnych specjalistów, których wiedza, doświadczenie i unikalne metody leczenia rozsławiają Olsztyn na całym świecie.

W ośrodku leczenia śpiączki Budzik dla dorosłych prowadzone będą badania naukowe dotyczące śpiączki.O jej wynikach informowana będzie fundacja.

Od czerwca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie wszczepia się stymulatory pacjentom pozostającym w śpiączce. Urządzenia mają poprawić jakość życia pacjentów. Zabiegi mają charakter eksperymentalny. Polska jest drugim na świecie krajem, gdzie takie zabiegi są wykonywane.

Data dodania artykułu: 2016-12-22
Autor artykułu: UM Olsztyn
stat4u