SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Tarnogórzanka uhonorowana
Wilhelmina Czarnecka, mieszkanka Tarnowskich Gór, odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich Wilhelmina Czarnecka odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Rodzina Wilhelminy Czarneckiej przez dwa lata udzielała schronienia 5 Żydom - za co została odznaczona najwyższym izraelskim odznaczeniem cywilnym nadawanym nie-Żydom "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

Odznaczenie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wręczył Wilhelminie Czarneckiej II wicewojewoda śląski Mariusz Trepka.

Order Odrodzenia Polski ustanowiony został w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu, a zwłaszcza za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej podejmowanej z pożytkiem dla kraju, za szczególne zasługi dla umacniania suwerenności i obronności kraju, dla rozwoju gospodarki narodowej, służby publicznej, za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną, za wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. Order ten dzieli się na 5 klas:

Data dodania artykułu: 2017-01-24
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u