SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przysięga żołnierzy wielkopolskich 98 lat później
„Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę” - to tytuł wystawy fotograficznej zaczerpnięty z roty przysięgi składanej dokładnie 98 lat temu przez Armię Wielkopolską i generała Józefa Dowbor Muśnickiego. Od dziś wielkoformatowe zdjęcia autorstwa poznańskiego fotografa Kazimierza Grygiera, dokumentujące to historyczne wydarzenie, można oglądać na Placu Wolności w Poznaniu.

Staramy się, aby pamięć o Powstaniu Wielkopolskim była wiecznie żywa. Przysięga sprzed 98 lat wpłynęła w dużym stopniu na ukształtowanie się naszej państwowości, ale także już nowoczesnego Wojska Polskiego - mówił wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, który otworzył ekspozycję.

Na fotografiach żołnierze i mieszkańcy Poznania utrwaleni zostali podczas historycznego momentu przysięgi, która miała także swój wymiar symboliczny. Choć na frontach Wielkopolski trwały jeszcze zacięte walki z Prusakami a granice Polski wciąż były dyskutowane na arenie międzynarodowej, to przysięga w Poznaniu stała się manifestacją wolności Polaków.

- Mieszkańcy Poznania tłumnie wiwatowali na cześć wojska. Poznaniacy z okiem pobliskich budynków owacyjnie pozdrawiali zaprzysiężonych na placu żołnierzy - mówił o wydarzeniach z 1919 roku honorowy prezes Towarzystwa byłych żołnierzy i przyjaciół 15 Pułku Ułanów Poznańskich Tadeusz Jeziorowski.

Wystawa otwarta przez wojewodę wielkopolskiego została zorganizowana wspólnie przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Powstania Wielkopolskiego Oddział Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz przy współfinansowaniu Fundacji PGNiG w ramach programu „Rozgrzewamy Polskie serca” i Polskiej Spółki Gazownictwa.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 5 lutego br.

Data dodania artykułu: 2017-01-28
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u