SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Międzynarodowe standardy kształcenia w Olsztynie
Oddział międzynarodowy w I LO. Szkoła zamierza dołączyć do sieci szkół IB World School. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza planuje przystąpić do światowej sieci szkół IB Word School. Miasto poparło pomysł utworzenia w szkole oddziału międzynarodowego realizującego dwuletni program International Baccalaureate Diploma Programme skierowany do uczniów, którzy chcieliby zdawać międzynarodową maturę

Przystępując do sieci szkół IB World School stworzymy olsztyńskiej młodzieży możliwość nauki wg programu opartego na międzynarodowych standardach - tłumaczy dyrektor szkoły, Jolanta Skrzypczyńska. - Uczniowie zainteresowani międzynarodową maturą nie będą musieli wyjeżdżać do innych miast, żeby móc skorzystać z dodatkowej oferty edukacyjnej. Stworzy to również warunki kształcenia dla młodzieży anglojęzycznej, dzieci zagranicznych inwestorów i cudzoziemców mieszkających w Olsztynie.

Matura międzynarodowa będzie alternatywą do tradycyjnego egzaminu maturalnego. Uczniowie nie będą uczyć się wszystkich przedmiotów, tylko wybiorą je zgodnie z zainteresowaniami i planami na dalszą edukację.

- Obowiązkowo, każdy będzie uczyć się języka ojczystego, angielskiego i matematyki - dodaje Skrzypczyńska. - Wybierając pozostałe przedmioty uczniowie będą musieli uwzględnić zarówno przedmioty z grupy przyrodniczych ( biologia, chemia, fizyka) jak i społecznych (geografia, historia, ekonomia).

Ważnym elementem International Baccalaureate Diploma Programme jest praktyka. Uczniowie podczas zajęć będą rozwijać umiejętności krytycznego myślenia oraz praktycznego wykorzystywania zdobytej wiedzy. Będą też działać wolontariacko. Wszystkie zajęcia prowadzone będą w języku angielskim, a kadrę stanowić będą nauczyciele z I LO wspomagani przez wykładowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Nauka w międzynawowym oddziale szkoły miałaby ruszyć 1 września 2019 r.

Obecnie w Polsce program matury międzynarowej realizowany jest w 34 szkołach.

Data dodania artykułu: 2017-02-02
Autor artykułu: UM Olsztyn
stat4u