SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Spotkanie z jubilatem
Życzenia z okazji 105. rocznicy urodzin złożyła por. Leonowi Kalecie, mieszkańcowi Sobowic w gminie Imielno, wojewoda Agata Wojtyszek.

Wojewoda wręczyła jubilatowi list, w którym czytamy: "Proszę przyjąć serdeczne gratulacje i wyrazy uznania z okazji pięknego jubileuszu 105. rocznicy urodzin. Z wielkim zainteresowaniem poznałam bogatą historię Pańskiego życia. Życia, z którego dumna jest nie tylko Pana rodzina i najbliżsi, ale także cały Naród Polski. Szacunek i miłość do Ojczyzny rodzą się w sercach młodych ludzi. Kto nie kochał Polski za młodu, ten w wieku dojrzałym ani na starość patriotą nie będzie. Nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, gdyby żołnierze nie ukochali za młodu Ojczyzny. To właśnie Pan pokazuje nam, jak należy kochać Nasz Kraj, jak z dumą przyjmować prześladowania wroga. Serdecznie za to dziękuję. Życzę zdrowia, wielu sił oraz wszelkiej pomyślności".

Leon Kaleta w czasie kampanii wrześniowej służył w 4. pułku piechoty legionów, podczas okupacji był żołnierzem Batalionów Chłopskich oraz Armii Krajowej. Po wojnie aktywnie pracował dla dobra lokalnej społeczności, a w latach 80. założył w swej wsi „Solidarność” Rolników. Mimo sędziwego wieku pan Leon nadal bierze udział w spotkaniach i lokalnych uroczystościach. Jest osobą znaną i szanowaną, jako uznany autorytet służy radą i przekazuje młodemu pokoleniu swoje bogate doświadczenia. W 2015 roku Leon Kaleta został mianowany na stopień porucznika.

Data dodania artykułu: 2017-02-02
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u