SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Po raz pierwszy odbyły się wojewódzkie uroczystości upamiętniające „Marsz Śmierci”
W styczniu 1945 r., w obliczu zbliżającego się frontu wschodniego, zapadła decyzja o „ewakuacji” więźniów osadzonych w KL Auschwitz i obozach filialnych. Tysiące więźniów różnej narodowości wyruszyło w morderczą drogę, której trasa znaczona była ludźmi umierającymi z głodu, zmęczenia i wyziębienia.

We wsi Kałków leżącej w gminie Otmuchów upamiętniono odsłonięciem okolicznościowej tablicy 24 więźniów, którzy zginęli w tej miejscowości. W miejscowym kościele odprawiono Msze świętą w intencji wszystkich ofiar. Uczniowie szkół w Jarnołtowie i Kałkowie przygotowali poruszający program artystyczny.

W uroczystości udział wzięli m.in. byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, Wojewoda Opolski Adrian Czubak, Poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, Senator RP Jerzy Czerwiński, Naczelnik Delegatury IPN w Opolu Bartosz Kuźwik, Kurator Opolski Michał Siek, przedstawiciele służb mundurowych, samorządowcy, mieszkańcy Opolszczyzny, harcerze.

Wydarzenie upamiętniające ofiary Marszu Śmierci zostało wpisane na stałe do kalendarza Wojewody Opolskiego. Zgodnie z założeniem, każdego roku uroczystości będą się odbywały w innej miejscowości województwa opolskiego, przez którą wiodła droga Marszu.

Wojewoda Opolski był współorganizatorem uroczystości.

Data dodania artykułu: 2017-02-08
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u