SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem”
Wystawę wybitnego polskiego fotografika prof. Krzysztofa Hejke „Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem” można od 10 lutego 2017 r. oglądać w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Ekspozycja powstała we współpracy z Departamentem Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prof. Krzysztof Hejke, fotografik, podróżnik, wykładowca łódzkiej „Filmówki” to pomysłodawca i autor wystaw poświęconych bartnictwu prezentowanych w 2016 roku w Polsce: "Bartnicy europejscy. Spotkania Krzysztofa Hejke" (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie) oraz na Białorusi i Ukrainie: "Ostatni bartnicy Europy, których spotkałem" (Galeria Sztuki Narodowego Związku Artystów Ukrainy w Łucku, Muzeum Białoruskiego Polesia w Pińsku). Wystawy autorstwa Krzysztofa Hejke ożywiają zapomniane zajęcie, jakim było bartnictwo, umożliwiając spotkanie ze współczesnymi bartnikami z terenów dawnej Rzeczpospolitej (Białorusi, Litwy, Ukrainy), którzy wbrew przeciwnościom losu zachowali swoje tradycje. Opowiadają też o renesansie zainteresowania bartnictwem i o jego młodych pasjonatach, reaktywujących tak zwane neobartnictwo.

Krzysztof Hejke był jedną osób, dzięki którym „Bartnictwo” zostało wpisane w 2016 r. na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Wniosek o wpis został przygotowany przez Fundację Bractwo Bartne we współpracy z prof. Hejke.

Data dodania artykułu: 2017-02-13
Autor artykułu: mat. prasowe MKiDN
stat4u