SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jest porozumienie. Koniec strajku w Odlewni Żeliwa
15 lutego przedstawiciele pracodawcy i strony związkowej podpisali porozumienie płacowe kończące trwający od ponad tygodnia strajk w Odlewni Żeliwa w Zawierciu. Kompromis udało się osiągnąć podczas posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Katowicach.

– Dzięki Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego udało się skłonić pracodawcę do rozmów i doprowadzić do zakończenia strajku. Podpisane przez nas porozumienie jest kompromisem. Pracownicy liczyli na podwyżki w tej wysokości, ale mieli nadzieję, że wejdą one w życie szybciej – powiedział po zakończeniu WRDS Witold Siwek, szef Solidarności w zawierciańskiej odlewni.

Zgodnie z zapisami porozumienia stawki godzinowe pracowników fizycznych Odlewni Żeliwa wzrosną o 2,50 zł brutto. Pierwszą część podwyżki w wysokości 1,50 zł pracownicy otrzymają wraz z wynagrodzeniem za luty, ale z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku. Z kolei najpóźniej 1 kwietnia 2018 roku stawki godzinowe pracowników fizycznych podniesione zostaną średnio o 1 zl. Do wzrostu płac wliczone zostaną regulacje płacowe, które w styczniu jednostronne wprowadził pracodawca. Wówczas część pracowników otrzymała podwyżki w wysokości złotówki lub 50 groszy za godzinę.

Podczas posiedzenia WRDS strony uzgodniły, że podwyżką nie zostaną objęci pracownicy, którzy zarabiają na rękę 2500 zł bez godzin nadliczbowych. – Wyłączenie tych pracowników jest ustępstwem z naszej strony, ale trzeba pamiętać, że zdecydowana większość załogi zarabia ok. 2300 zł brutto. Dzięki temu porozumieniu wzrosną zarobki tych pracowników, którzy mają najmniej – dodał Witold Siwek.

W odlewni zatrudnionych jest ponad 550 pracowników. Zakład produkuje złączki żeliwne do centralnego ogrzewania

Data dodania artykułu: 2017-02-19
Autor artykułu: solidarnosc.org.pl
stat4u