SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,MSWiA dba o bezpieczeństwo w woj. lubelskim i pomaga poszkodowanym samorządom
Minister Mariusz Błaszczak odwiedził w piątek woj. lubelskie, aby wręczyć samorządowcom promesy wsparcia na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Na prośbę straży pożarnej podczas spotkania dokonano też symbolicznego przekazania pojazdów i sprzętu, których zakup był dofinansowany z budżetu państwa w 2016 r.

Spotkanie miało miejsce w Lublinie w siedzibie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4.

Prawie 2,5 miliona złotych na walkę ze skutkami klęsk żywiołowych

Minister Błaszczak spotkał się również z przedstawicielami 22 samorządów woj. lubelskiego. Przekazał im promesy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych i inne zadania. Wsparcie wyniesie w sumie niemal 2,5 miliona zł.

- Chciałbym wyrazić satysfakcję z działań, które służą walce ze skutkami klęsk żywiołowych i zapewnianiu bezpieczeństwa - powiedział szef MSWiA wręczając promesy lubelskim wójtom i burmistrzom.

Rządowa pomoc pozwoli samorządom zrealizować takie zadania jak odbudowa i remont dróg, czy usuwanie skutków osuwisk.

Każdego roku wielu mieszkańców Polski musi mierzyć się ze skutkami klęsk żywiołowych. Nierzadko tracą oni cały dorobek życia. Zniszczeniu ulega też infrastruktura – drogi, budynki, linie elektryczne. Radzenie sobie ze skutkami tych zdarzeń to duże wyzwanie dla samorządów, zwłaszcza tych mniejszych. Minister podkreślił, że takiej sytuacji państwo musi być w stanie szybko i skutecznie pomóc obywatelom, którzy tego potrzebują.

- W relacji z MSWiA zawsze jest zrozumienie dla potrzeb województwa lubelskiego – powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Pomoc trafi do 22 jednostek samorządu terytorialnego. Wśród nich są Adamów, Chodel, Godziszów, Susiec, Szczebrzeszyn, Tomaszów Lubelski i inne.

Rządowe wsparcie dla lubelskich samorządów nie ogranicza się jedynie do kwestii z klęskami żywiołowymi. Przykładem może być trwająca obecnie budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym, na którą przeznaczono ponad 3,6 mln złotych.

Samochody i sprzęt dla lubelskich strażaków

3 samochody, 3 zestawy hydrauliczne i łódź ratownicza – taki sprzęt otrzymali strażacy z PSP i OSP w województwie lubelskim. Sprzęt, który został zakupiony z dotacji przyznanej w 2016 roku został dziś (3 marca) symbolicznie przekazany przez ministra Mariusza Błaszczaka na prośbę lubelskich strażaków.

- Życzę, abyście państwo jak najrzadziej musieli korzystać z tego sprzętu, a kiedy przyjdzie taka potrzeba, niech służy niezawodnie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania.

Łączny koszt przekazanych pojazdów i wyposażenia wyniósł niemal 1,74 mln złotych. Zakupy te były możliwe dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa, które wyniosło ponad milion złotych, co stanowi więcej niż dwie trzecie całości kosztów.

Minister podkreślił, że dzięki wejściu w życie programu modernizacji służb mundurowych, strażacy będą częściej otrzymywać nowy sprzęt. Wyraził też nadzieję, że te i inne podobne zakupy pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo w województwie.

- Jestem przekonany, że nowy ekwipunek będzie dobrze służył zapewnianiu bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego – powiedział szef MSWiA

Data dodania artykułu: 2017-03-04
Autor artykułu: mswia.gov.pl
stat4u