SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Tomografia jeszcze dokładniejsza. Otwarto pierwszą na Opolszczyźnie pracownie PET-TK
Szybko, bezinwazyjnie i dokładniej niż kiedykolwiek – to tylko niektóre zalety badania pozytonowej tomografii emisyjnej PET-TK, które teraz dostępne jest na Opolszczyźnie. W dużej mierze nowa pracownia to efekt działań wicewojewody opolskiego.

Z pozoru niczym nie odbiega od wyglądu typowego urządzenia do tomografii komputerowej. W rezultacie, urządzenie do PET-TK łączy właściwości tradycyjnej tomografii komputerowej z pozytonową. Badanie PET-TK to innowacyjna metoda diagnostyki obrazowej, która pozwala na wykonanie szybkiego, bezbolesnego i bezpiecznego badania ciała pacjenta. Przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie preparat zwany radiofarmaceutykiem, który pozwala na wczesne wykrycie choroby, jeszcze przed uwidocznieniem się zmian strukturalnych. W praktyce oznacza to, że nawet najmniejsze zmiany nowotworowe będą rozpoznane wcześniej.

8 marca br. firma Voxel oraz Opolskie Centrum Onkologii udostępniły pacjentom pierwszą w regionie, a 32. w Polsce, ultranowoczesną pracownię PET-TK. Do tej pory pacjenci z województwa opolskiego na tego typu specjalistyczne badania musieli jechać do placówek w województwach ościennych. Z okazji otwarcia Voxel na własny koszt wykona 100 badań PET-TK dla pacjentów ze skierowaniem od lekarza. O tym, czy będzie ich więcej, zadecyduje NFZ, bo to z jego budżetu powinny być finansowane. Potencjalnie mogłoby z nich skorzystać nawet 600 pacjentów onkologicznych z Opolszczyzny w skali roku. - To, co się będzie działo w ramach reformy zdrowia, czyli pewna zmiana widzenia wydatków na rożnego rodzaju badania i konstrukcje ochrony zdrowia, spowoduje że tych pieniędzy będzie więcej. W związku z czym pytanie „skąd pieniądze na badania?”, pozostanie za chwilę pytaniem bezprzedmiotowym – mówiła podczas otwarcia pracowni Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

W dużej mierze sukces ten nie byłby możliwy gdyby zabiegi wicewojewody opolskiego Violetty Porowskiej, która o potrzebie uruchomienia na Opolszczyźnie pracowni PET-TK mówiła od dawna. Potrzebę tę wpisano również do rekomendacji priorytetów dla regionalnej polityki zdrowotnej woj. opolskiego w regionie, zatwierdzone przez wojewodę opolskiego Violetty Porowskiej.

W nowej pracowni zatrudnienie znajdzie docelowo co najmniej 7 osób.

Data dodania artykułu: 2017-03-16
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u