SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kolejne miliony na śląskie drogi!
Decyzją Ministerstwa Rozwoju zwiększona została pula środków na inwestycje drogowe w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Dzięki dodatkowym funduszom, wynoszącym w sumie prawie 1,2 mld zł, 9 miast otrzyma wsparcie unijne dla inwestycji drogowych, które zakwalifikowały się do programu, ale ze względu na brak środków finansowych, wpisane zostały na listę rezerwową.

Podczas briefingu w Warszawie, w którym udział wziął również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, o nowych środkach na drogi mówili wiceministrowie rozwoju Jerzy Kwieciński i Witold Słowik. W Katowicach odbyła się natomiast konferencja z udziałem wicewojewody Mariusza Trepki i prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy. - Wszyscy, którzy dojeżdżają Drogą Krajową nr 81 do Katowic wiedzą, jak newralgiczne jest to skrzyżowanie ulic Armii Krajowej i Kościuszki, przy którym się znajdujemy (…) Jest to jedno z najbardziej niebezpiecznych i trudnych miejsc na drogowej mapie województwa śląskiego. Dlatego z tym większą przyjemnością pragnę ogłosić, że wreszcie jest szansa, by to zmienić - mówił podczas briefingu wicewojewoda, podkreślając przy tym, że to kolejne miasta w województwie, które otrzymują dofinansowanie. Do tej pory środki unijne, na łączną kwotę ponad miliarda złotych, otrzymały już bowiem: Częstochowa, Rybnik, Tychy, Sosnowiec i Gliwice.

W Katowicach zrealizowane zostaną dwa projekty – rozbudowa DK81 od węzła autostrady A4 z DK86 do planowanego węzła z ulicą Armii Krajowej (w szczególności ulice 73. Pułku Piechoty i Pszczyńska) oraz rozbudowa DK81 na odcinku ul. Kościuszki wraz z budową dwupoziomowego węzła przy ulicy Armii Krajowej. Łączna wartość powyższych inwestycji to prawie 533 mln zł, z czego środki unijne stanowić będą 449,7 mln zł.

Inwestycja w Bielsku-Białej zakłada natomiast przebudowę ulicy Krakowskiej i Żywieckiej, na których zostaną rozbudowane skrzyżowania oraz powstaną dwustronne chodniki i brakujące zatoki autobusowe - łącznie szacowana na ponad 151 mln zł.

Przy pomocy unijnych środków zostanie zrealizowanych w sumie 10 inwestycji w 9 miastach Polski, tj. w Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach, Toruniu, Gdańsku, Koninie, Szczecinie, Piotrkowie Trybunalskim i we Wrocławiu. Fundusze unijne pokryją 85% kosztów kwalifikowanych wszystkich inwestycji, przy czym jest to maksimum środków, jakie może przeznaczyć na tego typu zadania Unia Europejska. Pozostałe koszty pokryją beneficjenci, czyli miasta.

Data dodania artykułu: 2017-03-22
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u