SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Skandynawia zawita do Szczecina
Niespełna dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia IV edycji Dni Skandynawskich. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 30 marca – 2 kwietnia. O szczegółach wydarzenia opowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji prasowej Piotr Krzystek Prezydent Szczecina oraz Konsulowie Honorowi państw skandynawskich

Dni Skandynawskie odbędą się w Szczecinie po raz czwarty, a ich hasło przewodnie – „Energia inteligentnych miast” jest kontynuacją rozpoczętej przed czterema laty idei stworzenia w Szczecinie aktywnej i interdyscyplinarnej platformy współpracy pomiędzy Polską a Skandynawią.

Przed nami kolejna edycja dni skandynawskich, wydarzenia które wpisało się w kalendarz szczecina i relacji szczecińsko skandynawskich i polsko skandynawskich, ponieważ jest to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce, która odbywa się cyklicznie. – powiedział Piotr Krzystek Prezydent Szczecina - Jest to czas służący spotkaniom pomiędzy biznesem, samorządami, uczniami szkół, ludźmi którzy zajmują się kulturą, organizacjami pozarządowymi i tymi którzy myślą o mieście w sposób konstruktywny. Chcemy by właśnie takie były dni skandynawskie.

Obecność Ambasadorów wszystkich państw skandynawskich oraz przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju RP pokazuje, że wydarzenie osiągnęło już pewną markę i jest jednym z ważniejszych na mapie aktywności polsko-skandynawskich. Partnerem strategicznym tegorocznej edycji jest Ambasada Republiki Finlandii.

Dzięki tej inicjatywie obywatele państw skandynawskich w tym Finlandii coraz częściej są obecni w Szczecinie. W województwie działa kilkanaście dosyć poważnych przedsięwzięć biznesowych które są osadowione w Szczecinie, lub w okolicy. Kapitał fiński jest dosyć mocno reprezentowany choć może nie widać tego na pierwszy rzut oka – powiedział Adolf Wysocki Konsul Honorowy Republiki Finlandii. – Cieszy nas to, że tego typu wydarzenia są organizowane, ponieważ pozwalają nawiązywać oraz podtrzymywać relacje w praktycznie każdej dziedzinie życia.

Tegoroczną edycję Dni Skandynawskich zainauguruje 30 marca konferencja biznesowa. W obradach merytorycznych swój udział zapowiedzieli znakomici politycy, naukowcy i eksperci z krajów skandynawskich oraz z Polski. Podczas dyskusji poruszone zostaną tematy związane z inteligentnym zarządzaniem miastem oraz transportem miejskim, a także kwestie dotyczące kreowania przestrzeni publicznej oraz szeroko pojętej edukacji.

Uzupełnieniem konferencji będzie giełda biznesowa. Jej cel to umożliwienie przedsiębiorcom nawiązania kontaktu z potencjalnymi kooperantami zagranicznymi. Formuła giełdy pozwala na wymianę wiedzy i doświadczeń oraz rozwój współpracy międzynarodowej pomiędzy podmiotami gospodarczymi z Polski i krajów skandynawskich. Udział w giełdzie zapowiedziało ponad 100 firm.

Dni Skandynawskie to oczywiście okazja do nawiązywanie kontaktów w sferach biznesowych oraz społecznych, ale nie brakuje tu również różnego rodzaju projektów w obszarze edukacji i turystyki.

Kolejne dni upłyną pod znakiem wydarzeń o charakterze edukacyjnym, kulturalnym czy sportowo – rodzinnym. Projekcje filmów, wystawy, koncerty, a także dyskusje z osobami, które w minionych latach gromadziły ciekawe doświadczenia w Skandynawii są ważnym uzupełnieniem i ofertą dla dorosłych. Miłośnicy jazzu znajdą skandynawskie akcenty również podczas tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu Me.Ba.

Wśród gości honorowych znajdą się m.in.: JE Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Norwegii JE Inga Eriksson Fogh Ambasador Królestwa Szwecji, JE Ole Egberg Mikkelsen Ambasador Królestwa Danii, eksperci Ministerstwa Rozwoju RP, przedstawiciele środowisk akademickich, samorządowych (w tym przedstawiciele miast partnerskich ze Skandynawii (Esbjerg/ Dania, Malmo/Szwecja) i zaprzyjaźnionych (Egersund/ Norwegia), a także przedstawiciele biznesu, przedsiębiorców, środowisk pozarządowych, artystycznych i kulturalnych.

Data dodania artykułu: 2017-03-23
Autor artykułu: UM Szczecin
stat4u