SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Odkrywali z Politechniką Białostocką w Ełku
"Żeby nie wyjść na dziamdziaków trzeba się nauczyć znaków", "Co łączy klimat z krową i prądem?", "Ogniwa dawniej i dziś" - to tytuły wykładów i warsztatów przygotowanych dla uczniów ełckich szkół przez Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Dziś (16 marca) po raz kolejny Politechnika Białostocka zaprosiła do wspólnego odkrywania tajemnic otaczającego świata w Parku Naukowo-Technologiczny w Ełku.

Raz w miesiącu pracownicy i studenci jednego z wydziałów Uczelni spotykają się z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w ramach interaktywnych zajęć. Dzisiaj najmłodsi na specjalnej macie szkoleniowej prowadzili zdalnie sterowane samochodziki przez skrzyżowania, ronda, parkingi. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się jak produkcja prądu i ciepła wpływa na środowisko i co to jest poferment, i co można z nim zrobić. Najstarsi uczestnicy spotkania "Odkrywaj z Politechniką Białostocką" mogli dowiedzieć się jak samodzielnie skonstruować proste ogniwo wytwarzające prąd elektryczny i jak zbudowane są współczesne ogniwa, czyli baterie. W programie znalazł się także pokaz zjawiska elektrolizy i wykorzystania otrzymanego w ten sposób wodoru do zasilenia ogniwa paliwowego i wytworzenia prądu elektrycznego. Uczniowie dyskutowali też o tym, jak mogą wyglądać ogniwa przyszłości.

Zajęcia prowadzili dr inż. Grzegorz Świderski, dr inż. Agnieszka Wysocka-Czubaszek oraz studenci ze Studenckiego Koła Naukowego Drogowiec.

W kwietniu z uczniami ełckich szkół spotkają się przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej.

Data dodania artykułu: 2017-03-23
Autor artykułu: mat. prasowe PB
stat4u