SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Opolskie przoduje w budowaniu sieci szkół
Blisko 98 proc. rad powiatów oraz 95 proc. rad gmin przesłało już, do zaopiniowania przez kuratorów oświaty, uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkolnych do nowego ustroju szkolnego. Oznacza to, że ponad 95 proc. samorządów jest już gotowych do reformy edukacji. Na Opolszczyźnie proces ten przebiega prawidłowo – poinformował wojewoda opolski.

Choć na budowę sieci szkół samorządy mają czas do końca marca br., w województwie opolskim każda z gmin podjęła już uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół. – 100 procent gmin podjęło uchwały w tej kwestii – informował 9 marca na konferencji prasowej wojewoda opolski Adrian Czubak. To efekt między innymi licznych spotkań z samorządowcami, które przedstawiciele wojewody opolskiego oraz Kuratorium Oświaty w Opolu odbyli jeszcze w poprzednim roku. Na tym jednak nie ani wojewoda ani kuratorium nie poprzestają. Wciąż bowiem odbywają się w regionie spotkania na temat reformy, w których udział biorą także nauczyciele, dyrektorzy szkół i rodzice.

Michał Siek, Opolski Kurator Oświaty wyjaśnia, że żadna z uchwał nie została zaopiniowana negatywnie. – Przygotowaliśmy specjalną mapkę, na która nanieśliśmy czy uchwały, jakie opiniowałem jako kurator, zostały zaopiniowane pozytywnie czy też warunkowo – komentuje. Z informacji wynika, że tylko Białej, Korfantowie oraz w miejscowości Kamiennik w województwie opolskim, uchwały zostały zaopiniowane warunkowo, jednak – jak zaznacza Siek, sytuacja ta zostanie wyjaśniona w ciągu najbliższych paru dni. 16 uchwał zaopiniowano pozytywnie, dotyczy to takich miejscowości jak: Murów, Popielów, Dobrzeń Wielki, Chrząstowice, Lewin Brzeski, Olszanka, Dobrodzień, Gogolin, Jemielnica, K-Koźle, Łubniany, Nysa, Polska Cerekiew, Praszka, Rudniki oraz Ujazd. Ważną informacją jest jednak fakt, że wszystkie gminy podjęły uchwałę w sprawie sieci szkół. To prawdziwy sukces, gdyż w pozostałych województwach sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej. – 88 procent uchwał podjęto dotąd w woj. warmińsko-mazurskim oraz 89 procent w mazowieckim. Obok województwa świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego, przodujemy w tym zestawieniu – dodaje wojewoda Adrian Czubak.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku prac rady powiatów. Dotąd 11 powiatów podjęło uchwałę w sprawie projektu dostosowania szkół do nowej sieci, co daje 92 procent.

W całym kraju kuratorzy oświaty zaopiniowali 1751 uchwał, co oznacza, że więcej niż 60 proc. wszystkich jednostek samorządu terytorialnego zobligowanych prawem do dostosowania sieci szkolnych otrzymało już opinię kuratora oświaty. Ponad 99 proc. samorządów dostało opinię pozytywną.

Do 31 marca br. powinno być podjętych 2858 uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego, w tym:

380 przez rady powiatów – uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół ponadgimnazjalnych, specjalnych i ponadpodstawowych do nowego ustroju szkolnego (314 podjętych przez powiaty i 66 przez miasta na prawach powiatów);

2478 przez rady gmin – uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół podstawowych i sieci gimnazjów do nowego ustroju szkolnego (zgodnie z podziałem administracyjnym w Polsce są: 302 gminy miejskie, 1555 gmin wiejskich i 621 gmin miejsko-wiejskich).

Samorządy mają czas do 31 marca br. na podjęcie uchwał w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Podczas konferencji prasowej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, wojewoda opolski Adrian Czubak zaznaczył również, że nowa podstawa programowa będzie bardziej nowoczesna. – Metody nauczania będą innowacyjne. Nauczyciele będą mogli opierać swoje działania na np. metodzie projektu. Nauka będzie niesztampowa, kreatywna. Tego dotąd brakowało – zaznacza.

Wojewoda opolski zwrócił również uwagę na plany Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Cyfryzacji. – Do każdej polskiej szkole, nawet tej najmniejszej, zostanie wprowadzony dostęp do szerokopasmowego, szybkiego internetu. Dotąd nie każda placówka miała taką możliwość – podsumował.

Data dodania artykułu: 2017-03-28
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u