SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Obchody 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Tragedii Smoleńskiej
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczestniczył w Sosnowcu w uroczystości obchodów 77. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 7. rocznicy Tragedii Smoleńskiej. Przed Mszą Św., która została odprawiona w parafii pw. Św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu, wojewoda śląski odczytał list od Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło.

(…) „Katyń to najbardziej bolesna stacja Polskiej Golgoty Wschodu. To sowiecka zbrodnia dokonana na tysiącach Polaków – oficerach, duchownych, urzędnikach, policjantach i funkcjonariuszach – zgładzonych bez procesów i wyroków, z pogwałceniem praw i konwencji cywilizowanego świata. Katyń to także historia „kłamstwa katyńskiego” – dzieje fałszowania prawdy o tym bestialstwie i wymazywania jej z polskiej tożsamości. Katyń wreszcie to bolesna rana w sercach rodzin ofiar, którym przez dekady odmawiano prawa do publicznej żałoby i godnego upamiętnienia swych bliskich.

10 kwietnia 2010 roku do wydarzeń z 1940 roku został dopisany tragiczny rozdział – w drodze na obchody rocznicy mordu w Katyniu, w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej zginęli najważniejsi przedstawiciele polskich władz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim.

Dziś, gdy wspominamy te tragiczne chwile, gdy czcimy pamięć ofiar, przywołujemy przesłanie śp. Lecha Kaczyńskiego zawarte w niewygłoszonym 10 kwietnia przemówieniu: „Prawda zwycięża. (…) Nawet najboleśniejsza wyzwala. Dlatego potrzeba nam prawdy (….), która jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej.

Dziękuję wszystkim, którzy przez lata o tę prawdę walczyli. Dziękuję Rodzinom Katyńskim, osobom i organizacjom zaangażowanym w upamiętnienie Zbrodni Katyńskiej i, od siedmiu lat tragicznie z nią powiązanej, Katastrofy Smoleńskiej.

Prawda, o którą upominaliśmy się w odniesieniu do Zbrodni Katyńskiej i Prawda, o którą walczymy w odniesieniu do Katastrofy Smoleńskiej to wartość ważna dla kolejnych pokoleń Polaków. To część polskiej historii i naszej narodowej tożsamości.

Wspólnie z Państwem oddaję hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej. Cześć ich pamięci!” – napisała w liście premier Beata Szydło.

Wojewoda Jarosław Wieczorek złożył także wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia.

Data dodania artykułu: 2017-04-04
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u