SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,O planie Junckera w Toruniu
„Plan dla Europy w kontekście zrównoważonego rozwoju regionów” to tytuł konferencji podczas której rozmawiano o przyszłości funduszy unijnych i pierwszych inwestycjach realizowanych z tych środków. W dyskusji uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Ministerstwa Rozwoju i samorządu województwa, a także parlamentarzyści, samorządowcy, bankowcy oraz przedstawiciele środowisk akademickich i biznesowych.

Głównym narzędziem Planu Inwestycyjnego dla Europy zwanego potocznie planem Junckera jest Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych, a jednym w pierwszych projektów realizowanych w Polsce przy wsparciu finansowym Funduszu jest budowa Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu. Z ponad pół miliarda kosztów realizacji przedsięwzięcia, 240 mln zł pochodzi z kredytu pomocowego Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Obecnie 15 polskich projektów, o łącznej wartość ponad 18 mld zł, zatwierdzonych zostało przez Europejski Bank Inwestycyjny – mówił Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju. I podkreślał, że trzy z tych inwestycji w tym budowa szpitala w Toruniu to inwestycje samorządowe.

O współpracy przy staraniu się o fundusze mówił wicewojewoda Józef Ramlau. Jak sięgnąć po środki zwrotne, bo z bezzwrotnych środków już powoli przestajemy korzystać i myślę, że jest to przykład dobrego współdziałania samorządu województwa z przedstawicielami rządu.

Potwierdził to w swoim wystąpieniu Tomasz Gibas z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Nasza współpraca z rządem, nasza współpraca z samorządami w tym zakresie w Polsce, jest bardzo dobra. Mamy coraz więcej projektów – dodał.

Data dodania artykułu: 2017-04-04
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u