SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Dowództwa Garnizonu Warszawa
Ta służba najbardziej reprezentuje Wojsko Polskie, bo jesteście twarzą, jesteście symbolem, jesteście widomym na co dzień znakiem Wojska Polskiego. Za to należą Wam się serdeczne podziękowania – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas obchodów święta Dowództwa Garnizonu Warszawa.

W środę, 19 kwietnia, z okazji święta warszawskiego dowództwa, odbył się uroczysty apel na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

(…)- Dzisiaj po raz 22 obchodzimy Wasze święto, ale przecież tradycja, źródła istnienia garnizonu warszawskiego to wielkie dni chwały powstania kościuszkowskiego a następnie walki z najazdem moskiewskim 1794 roku. Tam jest wasza tradycja. Tam jest źródło waszej pamięci historycznej, ale tam jest także źródło waszej zdolności bojowej, waszego żołnierskiego honoru – przypomniał minister Macierewicz.

Szef resortu zaakcentował: - Cieszę się i chcę podziękować panu generałowi Głąbowi, podobnie jak Wam wszystkim, że potwierdziliście to raz jeszcze w ostatnich dniach, fundując i wystawiając na tym placu, w witrynie siedziby Garnizonu Warszawskiego, popiersie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które na zawsze będzie tutaj na tym placu, świadczyło o dniach wielkości i dramatu Rzeczpospolitej Polskiej. Tak jak Wy, swoją codzienną służbą, zarówno tą, którą przywoływał pan gen. Głąb wspominając o waszych wysiłkach na terenie całego kraju jak i tą, która jest przede wszystkim widziana przez społeczeństwo tutaj w Warszawie, w tysiącach wsi i miast, gdzie reprezentujecie Wojsko Polskie. Ta służba najbardziej reprezentuje Wojsko Polskie, bo jesteście twarzą, jesteście symbolem, jesteście widomym na co dzień znakiem Wojska Polskiego. Za to należą Wam się serdeczne podziękowania, jak tę służbę pełnicie na co dzień, stając naprzeciwko Grobu Nieznanego Żołnierza, stając naprzeciwko wielkiej polskiej historii, oddając hołd bohaterom, którzy za Polskę przelewali życie, przemierzając ten plac Zwycięstwa, ten plac Józefa Piłsudskiego, serce Warszawy, serce Polski. Przypominacie za każdym razem, że tutaj jest, tutaj były i są dni chwały, dni wspaniałych zwycięstw, dni pokazujące w jakim naprawdę może być Wojsko Polskie. Kompania reprezentacyjna, żołnierze pokazujący w szeregach zdolność Wojska Polskiego do reprezentowania na całym świecie, na wszystkich frontach i wszystkich miejscach kuli ziemskiej. To Wy, wobec naszych gości z całego świata, reprezentujecie Wojsko Polskie. (...)

Podczas uroczystości zostały wręczone odznaczenia państwowe i resortowe oraz proporzec honorowy „Przodujący pododdział DGW”.

Data dodania artykułu: 2017-04-20
Autor artykułu: mat. prasowe MON
stat4u