SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Dlaczego warto odwiedzić Katowice? Nie wszyscy wiedzą
Goście z zagranicy pytają dlaczego warto odwiedzić Katowice? Słyszą, że dla „zamków” i żeby zrobić zakupy

Wolontariusze Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej „Bona Fides” prze okres 12 miesięcy odwiedzali Centra Informacji Turystycznej w różnych miastach na terenie całego regionu. Tam pytali m.in. o Katowice i to co warto zwiedzić lub zobaczyć w mieście. Pytali też dlaczego nie warto wybrać się do Katowic. Odpowiedzi, które padały mogą zdziwić – m.in. polecono gościom z zagranicy odwiedzenie katowickich „zamków”, padło też stwierdzenie, że w Katowicach można jedynie zrobić zakupy.

Cztery wolontariuszki „Bona Fides” z Francji, Armenii i Białorusi odwiedziły w sumie 16 biur informacji turystycznej w takich miastach jak Katowice, Częstochowa, Sosnowiec, Piekary Śląskie, Ogrodzieniec czy Wisła. Wszędzie pytały m.in. o Katowice i to co warto, a czego nie warto zobaczyć w mieście. Rozmowy przeprowadzały w języku angielskim, który też okazywał się barierą dla niektórych. Oczywiście Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach wypadło znakomicie, choć ogólnie bywało ciężko z uzyskaniem informacji na temat stolicy tworzącej się metropolii.

- W Centrum Informacji Turystycznej w Wiśle nasze wolontariuszki usłyszały, że Katowice to dobre miasto jedynie kiedy chcemy się udać na zakupy. W Bielsku-Białej usłyszały natomiast, że warto zobaczyć inne bardziej interesujące miasta, a w przypadku kilku dni wolnych można też odwiedzić Katowice – mówi Anna Staniek koordynatorka wolontariuszy w „Bona Fides”.

Niechlubnie wypadł Sosnowiec. – Tam powiedzieli naszym wolontariuszom, że po prostu lepiej zapytać w Centrum Informacji Turystycznej w Katowicach – stwierdza Anna Staniek z Bona Fides. W Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej w Żywcu odesłano wolontariuszki do przewodnika po śląsku, natomiast Raciborskie Centrum Informacji poleciło przyjezdnym odwiedzenie wszystkich „zamków” i muzeów w mieście. Pracownicy dopytywani o szczegóły odpowiadali tylko „I don’t know”.

Były też pozytywne rekomendacje odnośnie Katowic.

– W Pszczynie dowiedziałyśmy się, że Katowice to miasto, które warto zobaczyć. Zwłaszcza polecono nam Muzeum Śląskie i Spodek – mówi Irina Yaroshuk wolontariuszka Bona Fides. Podobnie sytuacja wyglądała w Częstochowie, tam wolontariuszki otrzymały również mapę Katowic z atrakcjami turystycznymi. W Szczyrku pracownicy Centrum Informacji Turystycznej zaplanowali nawet gościom z zagranicy trasę zwiedzania Katowic.

- Nasze badanie pokazało, że Katowice stawiając na promocję ogólnopolską, czy nawet międzynarodową, wiele jeszcze do zrobienia mają w przypadku promocji w samym regionie – komentuje Grzegorz Wójkowski prezes Bona Fides. – Stwierdzenie, że w Katowicach warto zobaczyć Spodek i Muzeum Śląskie trudno jest traktować jako rzeczową odpowiedź, skoro to wydają się dwa najbardziej oczywiste do zwiedzania obiekty w mieście. Trzeba jednak pamiętać, że Katowice nie zaczynają się na Strefie Kultury i tam też się nie kończą – dodaje.

Data dodania artykułu: 2017-04-28
Autor artykułu: mat. prasowe
stat4u