SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sejm Dzieci i Młodzieży – reprezentanci z Wejherowa
W dniu 28 kwietnia zakończyła się rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży, Wejherowo będzie tam miało swoich reprezentantów, uczniów V Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Jakuba Wejhera, Krzysztofa Białk, członka Klubu Młodych Kukiz 15 i jego szkolną koleżankę Zuzanną Frey.

Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt edukacyjny Kancelarii Sejmu. Jego celem od ponad 20 lat jest kształtowanie postaw obywatelskich, szerzenie wśród młodzieży wiedzy na temat zasad funkcjonowania polskiego Sejmu i demokracji parlamentarnej, a od kilku lat także aktywizacja młodych ludzi do działania na rzecz ich środowisk lokalnych. Każdego roku, w ramach nowej edycji SDiM, ogłaszany jest konkurs dla uczniów, w którym nagrodą jest udział w posiedzeniu SDiM odbywającym się tradycyjnie 1 czerwca, czyli w Międzynarodowym Dniu Dziecka. W tym roku odbędzie się już XXIII edycja Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Tytuł tegorocznej sesji SDiM to „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej.”. Był to również temat projektu rekrutacyjnego. Uczniowie z Wejherowa zbadali świadomość obecności w przestrzeni naszego miasta nazw i symboli odwołujących się do komunizmu a także pamięć mieszkańców o zmianach nazw placów czy ulic w Wejherowie. W części pozytywnej projektu Krzysiu i Zuzia skupili się na Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Zaproponowali aby jednemu z rond w Wejherowie nadać takie właśnie imię a także założyli profil na portalu społecznościowym gdzie publikują informacje o akcjach które partyzanci przeprowadzili na terenie powiatu. Ten pomysł poparła Poseł na Sejm RP Magdalena Błeńska z Klubu Poselskiego Republikanie oraz Radny Rady Miejskiej Wejherowa Mateusz Schmidt. Terminem na przesłanie prac był dzień 11 kwietnia i do dziś czekaliśmy na wyniki, które okazały się bardzo satysfakcjonujące, projekt uzyskał 26 punktów na 29 możliwych i zajął 3 miejsce w województwie. Najważniejsze jednak, że zrealizowany zostanie główny postulat – to już pewne – radni podjęli stosowną uchwałę i rondo im. Gryfa Pomorskiego powstanie w Wejherowie u zbiegu ulic Augustyna Necla, Jana Patoka i Gryfa Pomorskiego.

W dniu kiedy Rada Miejska Wejherowa decydowała o nadaniu rondu im. Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” młodzi wejherowianie spotkali się z Posłem na Sejm RP Jakubem Kulszą, członkiem Klubu Poselskiego Kukiz15 aby zainaugurować działalność Klubu Młodych Kukiz15 Wejherowo. Właśnie Poseł Jakub Kulesza wraz z Poseł Elżbietą Zielińską są inicjatorami tej formy aktywizacji młodych ludzi (kryterium wieku to 16-35 lat), tworzenia małych grup i zachęty do postaw obywatelskich oraz uczestnictwa w życiu publicznym. Spotkanie miało charakter otwarty i rozpoczęło się od wykładu Posła Jakuba Kuleszy na zaproponowany przez członków Klubu Młodych temat: „Edukacja ekonomiczna – co wiemy, a czego nie wiemy o gospodarce”, następnie, w części prowadzonej przez Krystiana Wita uczestnicy zadawali pytania z których wywiązywały się ciekawe dyskusje o aktualnej polityce, najpilniejszych potrzebach naszego kraju i formach troski o Ojczyznę.

Data dodania artykułu: 2017-04-29
Autor artykułu: Monika Baran
stat4u