SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sprawy sądowe Jacka Karnowskiego to długi temat!
"Afera sopocka" to dobry casus do rozważań na temat wymiaru sprawiedliwośći w Polsce w ogóle.Miejmy nadzieję, że wymiar sprawiedliwości będzie wreszcie reprezentował interesy zwykłych ludzi. Z sopockim radnym Prawa i Sprawiedliwości Michałem Stróżykiem rozmawiał Andrzej Ficek

AF- Jest Pan radnym po raz pierwszy? Jaki jest układ sił w RM Sopotu?

MS-Tak. Jest to moja pierwsza kadencja w Radzie Miasta, aczkolwiek zaniim zostałem radnym przez blisko 10 lat byłem aktywnym działaczem Prawa i Sprawiedliwości w Sopocie. Platforma w Radzie Miasta ma absolutną większość i jest w stanie swobodnie przegłosowywać wszystko pod swoim kątem. Na 21 ,Prawo i Sprawiedliwość ma 4 radnych, Kocham Sopot 4, cała reszta to wierni żołnierze Jacka Karnowskiego. Czasami aż przykro patrzeć jak radni z PO, szczegolnie ci którzy są pierwszą kadencję nie do końca się zgadzają, ale karnie podnoszą rękę i głosują zgodnie z dyscypliną i wytycznymi Karnowskiego.

AF-Czy jako opozycja macie jakieś sukcesy?

MS-Tak ! Mamy sukcesy, aczkolwiek obecny prezydent znany jest z tego, że pomysły opozycji krytykuje, a jeżeli okażą się sukcesem to przedstawia to jako własne osiągniecia. Tak było chociażby w przypadku Budżetu Obywatelskiego. Był to pomysł Prawa i Sprawiedliwości Sopot. PO to krytykowała, a jak się okazało że jest sukces, to PO chwali się tym i przedstawia jako swoje osiągnięcie. Przyzwyczailiśmy się do tego. Nie przejmujemy się i konsekwentnie działamy na rzecz miasta i jego mieszkańców.

AF-Prezydent Sopotu miał kilka spraw sądowych i wszystkie skończyły się uniewinnieniem. Sądził zawsze Sąd Rejonowy w Sopocie. Jak Pan to ocenia?

MS-Sprawy sądowe Jacka Karnowskiego to długi temat. Teoretycznie niezawisłe sądy wydały wyroki, ale szczegóły owej sławnej rozmowy, od której zaczęła się "afera sopocka" każdy mógł wysłuchać i wyrobić sobie swoje zdanie. To dobry casus do rozważań na temat wymiaru sprawiedliwośći w Polsce w ogóle. Niewątpliwie patologi jest bardzo dużo i miejmy nadzieje że działania naprawcze podejmowane przez ministra sprawiedliwości zakończą się sukcesami pomimo gigantycznego oporu środowiska sędziowskiego, które powiedzmy szczerze, broni swoich przywilejów. Miejmy nadzieję, że wymiar sprawiedliwości będzie wreszcie reprezentował interesy zwykłych ludzi.

AF-Co myśli Pan o apelu Jacka Karnowskiego aby przyjąć do Sopotu syryjskie sieroty?

MS-To jest oczywiście działanie pod publikę. Mogę jedynie dodać, że każda dyskusja na temat sierot sysyjskich kończy się prędzej czy później waleniem w rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz personalnymi wycieczkami do radnych opozycji, że jesteśmy źli, bo nie chcemy pomagać sierotom. Tak oczywiście nie jest, chcemy pomagać, ale skutecznie. Takie same fundusze można znacznie lepiej wykorzystać tam na miejscu i pomóc wiekszej liczbie osób, niż na siłę sprowadzić tutaj jedynie kilka. Przykre to jest, ale wygląda tak, że niestety nie chodzi o realną pomoc ofiarom wojny w Syrii, tylko o pretekst do ataków na rząd Prawa i Sprawiedliwości.

AF-Jak wygląda reforma szkół w Sopocie?

MS- Nie ma absolutnie żadnych racjonalnych przesłanek do przeniesienia, a w konsekwencji likwidacji Zespołu Szkół Handloowych im Danuty siedzikówny "inki". Reformę edukacji władze miasta Sopot wykorzystują jako pretekst do przejęcia atrakcyjnej nieruchomości w centrum kurortu. Przeciwko tej decyzji są w zasadzie wszyscy, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy, opozycja z Prawa i Sprawiedliwości, a pomimo to Jacek Karnowski upiera się przy tej fatalnej dla miasta decyzji. Szkoda, bo po decyzji Wojewódzkiego Kuratora Oswiaty mieli okazj, aby wycofać się z tej fatalnej decyzji i zachować twarz. Władze miasta zdecydowały inaczej i postanowiły się odwołać. Szkoda, bo podkreślmy to raz jeszcze, decyzja o przeniesieniu szkoły jest zła, przeciwni są wszyscy poza władzami miasta, które reformę edukacji wykorzystuje tylko jako pretekst do przejęcia atrakcyjnej nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji.

Data dodania artykułu: 2017-05-02
Autor artykułu: Andrzej Ficek
stat4u