SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prof. Georges Jacques wyróżniony Znakiem wdzięcznej pamięci uniwersytetu
Prof. Georges Jacques, belgijski filolog romański, literaturoznawca, specjalista historii literatury francuskiej XIX i XX w., emerytowany profesor Université Catholique de Louvain-la-Neuve otrzymal dziś (18 maja) z rąk Rektora KUL ks. prof. Antoniego Dębińskiego wyróżnienie Gratae Memoriae Signum Universitatis („Znak wdzięcznej pamięci uniwersytetu”). Jest to wyróżnienie ustanowione przez Senat KUL dla przyjaciół i osób szczególnie związanych z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II.

Prof. Jacques wielokrotnie gościł na KUL, od 1978 r. przyjeżdżał na romanistykę z serią wykładów poświęconych współczesnej literaturze francuskiej i belgijskiej. Jest także inicjatorem współpracy i wymiany naukowej między romanistykami KUL i Université Catholique de Louvain-la-Neuve, gwarantującej staże badawcze dla pracowników i stypendia dla studentów KUL. Przyznane wyróżnienie jest wyrazem uznania i wdzięczności za długoletnią bezinteresowną pomoc i życzliwość okazywaną uniwersytetowi poprzez niezwykle cenny wkład w rozwój Instytutu Filologii Romańskiej KUL.

„Ośmielam się stwierdzić, że w osobie Pana Profesora Georges’a Jacques’a nasz Uniwersytet ma oddanego i sprawdzonego przyjaciela, na którym zawsze można polegać, a stałość jego uczuć pozwala nam widzieć w nim Najlepszego Przyjaciela KUL w Louvain-la-Neuve, jeśli nie w całej Belgii” – podkreślił w laudacji prof. Paweł Matyjaszewski, kierownik Katedry Kultur i Literatur Romańskich KUL

Data dodania artykułu: 2017-05-23
Autor artykułu: mat. prasowe KUL
stat4u