SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Kończy się faza portowa ćwiczeń Baltops
Mija trzeci dzień lądowej części ćwiczeń wojskowych BALTOPS 2017. W sobotę mieszkańcy mogli m.in. zwiedzić pokłady okrętów przy Wałach Chrobrego i w porcie handlowym. Jutro jednostki opuszczą Szczecin i zaczną morską fazę manewrów.

Sobota obfitowała w atrakcje dla mieszkańców i turystów. Swoje pokłady udostępniła większość okrętów zacumowanych nie tylko wzdłuż ulicy Jana z Kolna, ale także w głębi portu handlowego. Zwiedzanie cieszyło się ogromną popularnością. Prócz tego na rampie okrętu ORP Gniezno odbyły się trzy koncerty z muzyką folkową i szantową, a odwiedzający mogli kupić drobne pamiątki korzystając ze straganów rozstawionych na dwóch brzegach Odry. Frekwencja nie zawiodła także podczas pokazu sprzętu zorganizowanego na Łasztowni przez 12. Brygadę Zmechanizowaną ze Szczecina. Dzień zakończył się uroczystym pokazem flag i przemówieniami na placu Solidarności.

Podczas uroczystości marynarzom dziękował Prezydent Szczecina Piotr Krzystek. – Wielkim wyróżnieniem i zaszczytem dla naszego miasta jest możliwość goszczenia uczestników 45. edycji największych międzynarodowych ćwiczeń morskich na Bałtyku BALTOPS 2017. Szczecin i Świnoujście są jedynymi miastami w Polsce, w których odbywa się część portowa ćwiczenia – mówił Prezydent Piotr Krzystek. – W imieniu mieszkańców Szczecina serdecznie dziękuję dowództwu morskich sił uderzeniowych i wsparcia NATO oraz załogom okrętów za umożliwienie zwiedzania pokładów. Jest to dowód otwarcia struktur wojskowych NATO na społeczeństwo. Mam nadzieję, że nasza gościnność jeszcze nie raz zachęci Was do odwiedzenia naszego miasta.

Na placu Solidarności głos zabrał także dowódca ćwiczeń Christopher Grady: – Chciałbym serdecznie podziękować za ugoszczenie nas w tak wspaniały sposób. Nie moglibyśmy życzyć sobie niczego więcej. Chociaż polskie siły zbrojnie wielokrotnie uczestniczyli w ćwiczeniach BALTOPS, to po raz pierwszy odbywamy takie spotkanie w Szczecinie. Z przyjemnością mogę oglądać jednostki zebrane w mieście z tak bogatą historią. Jako dowódca jestem dumny i zaszczycony, że mogę dowodzić ćwiczeniami, które służą podnoszeniu naszej zdolności operacyjnej na morzu. Po przemówieniach przyszedł czas na wymianę upominków i prezentację flag każdego z państw uczestniczących w ćwiczeniach przez reprezentantów poszczególnych jednostek. Na zakończenie spotkania 30-mimutowy koncert zagrała orkiestra woskowa ze Świnoujścia.

Okręty zaczną opuszczać Szczecin w niedzielę od samego rana.

Data dodania artykułu: 2017-06-04
Autor artykułu: UM Szczecin
stat4u