SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Przegląd startupów w EIT+
Ultracienkie linie przewodzące prąd elektryczny, pracownia designu wykorzystująca opatentowaną technologię wolnej deformacji ciśnieniem wewnętrznym czy też satelity z polskim znakiem jakości – tym innowacyjnym projektom przyglądali się dzisiaj prezydent Andrzej Duda i wicepremier Jarosław Gowin. We wrocławskim EIT+ odbyło się dzisiaj spotkanie „Nauka i biznes. Partnerstwo dla innowacyjności”.

Naukowcy i innowatorzy EIT+, zatrudniające ponad stu naukowców, zostało przekazane w ręce skarbu państwa w kwietniu tego roku. Zadaniem Wrocławskiego Centrum Badań w momencie jego powstania było prowadzenie działalności B+R z wykorzystaniem wysoko wyspecjalizowanej aparatury badawczej. Od czasu współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego podstawowym celem jest transfer wiedzy do gospodarki. Temu między innymi służą takie spotkanie, jak to organizowane dziś we Wrocławiu.

Dziś prezentowali się m.in.:

• XTPL, która rozwija przełomową i chronioną zgłoszeniem patentowym technologię ultraprecyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Technologia XTPL może zostać wykorzystana przez producentów wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki.

• NanoPure, która komercjalizuje najnowsze, przełomowe technologie z zakresu chemii i zaawansowanej inżynierii materiałowej. Pracuje nad opracowaniem technologii opartej na kropkach kwantowych, które mogą mieć zastosowaniem w diodach QLED czy matrycach typu QDD.

• Zieta Design, czyli pracownia designera Oskara Zięty, wykorzystująca we wzornictwie opracowaną przez siebie metodę FiDU, elastyczną technologię stabilizacji blachy. Polega ona na dopasowaniu materiału do wewnętrznej formy matrycy przy użyciu bardzo wysokiego ciśnienia wewnętrznego.

• SatRevolution specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji sztucznych satelitów na potrzeby międzynarodowych agencji kosmicznych. Satelity wykorzystane mogą być do obrazowania Ziemi, prognozowania pogody, analizy ruchu pojazdów czy zadań militarnych.

Ludzie nauki i startupowcy nie tylko prezentowali swoje dokonania, ale również rozmawiali o barierach, jakie napotykają podczas swojej innowacyjnej działalności. Tematem analiz były opracowane przez resort nauki dwie ustawy innowacyjne – pierwsza, którą podpisał w ubiegłym roku Andrzej Duda, obowiązuje od stycznia 2017 r., druga zaś – jest w fazie szerokich konsultacji społecznych i międzyresortowych. Obie poprawiają otoczenie prawne dla działalności innowacyjnej – dzięki zmianom przedsiębiorca będzie mógł m.in. odliczyć każdą złotówkę wydaną na B+R.

• Doktoraty wdrożeniowe

Ustawy o innowacyjności to niejedyny sposób na intensyfikację dialogu między nauką a biznesem, za który odpowiada MNiSW. Resort nauki opracował nową ścieżkę dojścia do stopnia doktora, jaką jest tzw. doktorat wdrożeniowy. Studia trzeciego stopnia w tym dualnym trybie, którego istotą jest rozwiązanie konkretnego problemu dla przedsiębiorcy przy współpracy doktoranta z uczelnią, można będzie rozpocząć już od najbliższego roku akademickiego.

• Studia dualne

Podobną inicjatywą wspieraną nie tylko przez resort nauki, ale i przez cały rząd, są studia dualne, które łączą teorię (zdobywaną na uczelniach) z praktyką – którą można nabyć w przedsiębiorstwach.

Data dodania artykułu: 2017-06-06
Autor artykułu: mat. prasowe MNiSW
stat4u